Wysoka temperatura nie zawsze musi zwiastować problemy zdrowotne. Jednak gorączka u dziecka, w szczególności u niemowląt, powinna zostać poddana jak najszybszej diagnozie. U zdrowego człowieka temperatura ciała waha się między 36,6ºC dochodząc niekiedy do 37,5ºC. Różnice wynikają z niedojrzałości układu termoregulacji, a także nierównej aktywnością hormonów w przeciągu doby – najniższy poziom jest rano, podczas gdy najwyższy wieczorem. Nie rozwinięty w pełni układ termoregulacji nie posiada umiejętności ochładzania organizmu, dlatego często jest tak, że przy dłuższym płaczu czy po śnie, maluch może mieć podwyższoną temperaturę. Dlatego przyjęło się mówić, że gorączka u dzieci występuje wtedy, gdy temperatura ich ciała przekracza 38ºC.
Jak mierzyć temperaturę?
Rodzice często pytają, jak mierzyć maluchowi temperaturę. Otóż, sposobów jest wiele – na czole, w uchu, w ustach czy odbycie. Niezwykle poręczne są termometry na podczerwień, które wynik podają już po upływie sekundy. Na rynku są dostępne także termometry w smoczku, które za sprawą umieszczonej w silikonowej części czujki, natychmiast określają temperaturę ciała dziecka.
Leki obniżające temperaturę – kiedy podawać?
Gorączkę u dzieci zbijamy lekami dopiero wtedy, gdy przekracza ona poziom 38,5ºC. Tak wysoka temperatura stanowi niebezpieczeństwo dla maluszka, gdyż może wywołać drgawki gorączkowe. Poza tym, potęguje pracę serca (zwiększona liczba uderzeń na minutę) oraz płuc (przyspieszony oddech, powodujący utratę wody.
Po jakie leki przeciwgorączkowe można sięgnąć?
W sprzedaży dostępne są preparaty na bazie ibuprofenu oraz paracetamolu. Porcja leku musi być ściśle dostosowana do wagi oraz wieku dziecka, o czym informuje producent na etykiecie opakowania. Paracetamol można podawać od trzeciego miesiąca życia, co 4-6 godzin. Z kolei leki na bazie ibuprofenu mogą przyjmować niemowlęta od trzeciego miesiąca życia, co 6-8 godzin.
Niemowlętom najlepiej jest podawać leki w postaci czopków, gdyż wtedy zyskujemy pewność, że rozdrażniony gorączką i płaczem maluch nie zwymiotuje specyfiku. Dostępne są także preparaty przeciwgorączkowe w formie syropu, które bardzo szybo się wchłaniają, mają słodki smak, przez co są dobrze tolerowane.
Z kolei u dzieci poniżej 12. roku życia nie zaleca się stosowania aspiryny.
Gorączka bez leków – to możliwe?
Gorączka u dzieci, która nie przekracza 38,5ºC można pozostawić bez leków. W tej sytuacji możemy nakładać na kark maluszka chłodne okłady, zawinąć jego łydki ręcznikiem zamoczonym w wodzie o temperaturze pokojowej lub zrobić kąpiel, której woda będzie o dwa stopnie niższa od tej, jaką ma dziecko.
Kiedy gorączka wymaga konsultacji lekarskiej?
Do lekarza należy zawsze udać się, gdy podwyższoną temperaturę ciała (38ºC ) ma noworodek, a 39ºC starsze niemowlę. Niezwłocznej konsultacji lekarskiej wymagają takie objawy, jak:
-
problemy z oddychaniem,
-
drgawki gorączkowe,
-
wymioty lub biegunka,
-
czerwone plamy na skórze,
-
sztywnienie szyi,
-
płacz dziecka potęgowany przy dotykaniu,
-
nadmierna senność lub silne pobudzenie,
-
odwodnienie (objawy sugerujące: płacz bez łez, brak śliny, zapadnięte ciemiączko i oczodoły, ciemnożółty mocz)
-
zaburzenia świadomości.