Każdy kto posiada boisko piłkarskie powinien wiedzieć, że aby poszczycić się piękną murawą o nienagannej kondycji i wysokiej jakości trzeba zainwestować w odpowiednio dobrane zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego. Są to tak zwane zabiegi pielęgnacji podtrzymującej mającej na celu ulepszenie murawy i utrzymanie jej w jak najlepszym stanie. Wśród takich zabiegów można wyróżnić między innymi piaskowanie boisk piłkarskich.

Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych na boisku sportowym, zazwyczaj idzie w parze z innym zabiegami takimi jak wertykulacja lub napowietrzanie. Piaskowanie boisk służy do wyrównania podłoża boiska piłkarskiego, wygładzenia jego powierzchni oraz rozluźnienia gleby. Powoduje także zwiększenie elastyczności nawierzchni trawiastej. Piaskowanie boisk skutkuje powstawaniem nowych korzeni i pędów trawy, tym samym ulepszeniem przepuszczalności wody oraz utrzymaniem odpowiedniego poziomu wilgoci gleby. Wpływa to na fakt, że po zabiegu piaskowania murawa staje się odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Dodatkowo, po obfitych opadach deszczu trawa zdecydowanie szybciej wysycha, a odpływ wody na boisku nie stanowi już problemu. Po zabiegu piaskowania obiekty sportowe zyskują także lepsze walory estetyczne.
Na czym polega zabieg piaskowania boisk?
Piaskowanie boisk jest zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym przy użyciu piaskarki wyposażonej w system precyzyjnego dozowania. Dodatkowo, wykorzystywana jest specjalna szczotka, która nagarnia piasek i likwiduje wszelkie nierówności. Piasek, który jest używany do tego zabiegu to zazwyczaj żwir, po odseparowaniu od kamieni, o wielkości 0-2mm. Ziarna piasku powinny być suche, pozbawione gliny i pyłu, aby możliwe było rozprowadzenie ich na murawie w sposób równomierny i dokładny. Zazwyczaj grubość warstwy piasku pokrywającej powierzchnię boiska piłkarskiego to około 3-5 milimetrów. Piaskowanie boisk powinno być wykonywane każdego roku. W ten sposób nawierzchnia trawiasta zostanie umocniona.
Warto pamiętać, że w trakcie eksploatacji boiska piłkarskiego murawa może stawać się zbita, mniej porowata i przez co może maleć jej przepuszczalność. Mogą pojawić się szkodniki w postaci chwastów lub mchów. Są to sytuacje wysoce niepożądane. Jednak to właśnie piaskowanie boisk jest rozwiązaniem na te problemy i nawet w przypadku często używanych boisk piłkarskich, dzięki takiemu zabiegowi możliwe jest utrzymanie dobrego stanu murawy i wysokiej ogólnej funkcjonalności obiektu.