Monitory LCD (czyli ciekłokrystaliczne, ang. Liquid Crystal Display) są obecnie najpopularniejszym rodzajem wyświetlaczy podłączanych do komputerów stacjonarnych. Są one często wybierane przez klientów ze względu na wysoką jasność i kontrast, niezniekształconą geometrię obrazu, niski pobór mocy, niewielką wagę i małe wymiary. Nie bez znaczenia jest także fakt, że monitory te nie męczą wzroku tak jak ich tradycyjne kineskopowe odpowiedniki. Technologia LCD nie jest jednak pozbawiona wad. Także ze względu na swoją ogromną popularność, monitory tego typu mocno różnią się między sobą jakością. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.
Pierwszą z nich jest jakość odwzorowania niektórych kolorów. Ze względu na konstrukcję monitorów LCD, największe problemy sprawia czerń, która w starszych modelach przypomina raczej odcień szarości. Jest to kwestia kluczowa zwłaszcza dla tych, którzy z komputera korzystają do gier, filmów, lub obróbki zdjęć. Problem ten wynika z podświetlania matrycy świetlówkami w starszych modelach. W nowszych korzysta się już z diod LED, co znacznie poprawia jakość kolorów.
Innym problemem może być rozdzielczość, która w monitorach LCD ma ustawioną domyślną wartość (tzw. rozdzielczość natywną). Jej zmiana owocuje pogorszeniem się jakości obrazu. W przypadku monitorów o wysokiej rozdzielczości ma to korzystny wpływ na oglądanie filmów i granie w gry, ale równocześnie utrudnia czytanie z ekranu monitora. Dlatego przed zakupem takiego monitora powinniśmy się dobrze zastanowić, do jakich celów będziemy go wykorzystywać.
Zasada ta znajduje swoje zastosowanie także przy doborze matrycy. Monitory LCD zwykle posiadają którąś z trzech matryc: TN, IPS bądź PVA. Matryce TN mają najlepszy stosunek ceny do jakości. Ich wadą jest natomiast to, że pełen zakres barw jest widoczny tylko z perspektywy na wprost monitora. Dlatego zaleca się je do prac biurowych i ewentualnie gier, natomiast oglądanie filmów we dwie lub więcej osób na wyświetlaczach z tymi matrycami może już sprawiać pewne trudności. Wymagający użytkownicy będą bardziej zadowoleni z matryc IPS i PVA, które charakteryzują się lepszymi kątami widzenia i bardziej wyrazistymi kolorami.
Pozostałe parametry, na które należy zwrócić uwagę to kontrast, jasność oraz wymiary ekranu. W przypadku kontrastu optymalna wartość to 1000:1. Niektórzy producenci sztucznie podbijają tę liczbę stosując tzw. kontrast dynamiczny. Monitory LCD o wysokiej jasności (powyżej 300cd/m2) sprawdzą się lepiej podczas gier i oglądania filmów, jednakże u użytkowników korzystających z komputera w celach biurowych mogą męczyć wzrok. Wreszcie wielkość ekranu to kwestia zupełnie uznaniowa. Jej dobór jest uzależniony nie tyle od przeznaczenia naszego monitora, co raczej od aranżacji wnętrza, w którym będzie on stał (głównie od wielkości biurka). Generalnie graficy i kinomani będą wybierać większe modele (największe osiągają rozmiary nawet do 60 cali), natomiast pracownikom biurowym wystarczą w zupełności te o przeciętnych rozmiarach.