Piaskowanie boisk

Filed in Biznes by on 8 lutego 2021 0 Comments

Pielęgnacja boisk piłkarskich wymaga dużej wiedzy, zaangażowania i bardzo dużego nakładu pracy. Właściwie przeprowadzona pielęgnacja pozwala na właściwy wzrost i rozwój trawy pokrywającej płytę boiska oraz zapewnia odpowiednie warunki do bezpiecznej i komfortowej gry piłkarskiej poprzez dbałość o odpowiednią elastyczność wierzchniej warstwy boiska.

Pielęgnacja boisk piłkarskich dzieli się na 3 rodzaje – podstawową, podtrzymującą i regeneracyjną. Wśród zabiegów podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich wyróżnia się między innymi piaskowanie boisk, o którym kilka słów więcej poniżej. 

Podstawowe informacje na temat piaskowania boisk

Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich to zabiegi, które mają za zadanie poprawić strukturę gleby poprzez zwiększenie jej elastyczności i porowatości. W konsekwencji ma to także wpływ na poprawę przepuszczalności wody oraz składników mineralnych w głąb gleby. Zabiegi, które wchodzą w skład podtrzymującej pielęgnacji to wertykulacja, aeracja czyli napowietrzanie gleby oraz piaskowanie boisk. Piaskowanie boisk wykonywane jest po wcześniejszym przeprowadzeniu zabiegów wertykulacji i aeracji.

Jest to zabieg pielęgnacyjny, który polega na rozprowadzeniu, w sposób równomierny na całej płycie boiska drobnych ziarenek piasku, które pozwalają na wyrównanie drobnych nierówności na płycie boiska, a także przyczyniają się do polepszenia warunków wodno-gazowych w glebie. Jest to o tyle istotny aspekt, że poprawa tych warunków wewnątrz gleby powoduje, że niezbędne dla trawy składniki odżywcze łatwiej docierają do jej korzeni. Przyczynią się to do rozrostu systemu korzeniowego trawy, co tym samym przekłada się na lepsze ukorzenienie się trawy, co oczywiście ma wpływ na zwiększenie jej odporności na uszkodzenia mechaniczne i wynikające z niekorzystnych warunków atmosferycznych. 

Piaskowanie boisk może być przeprowadzane w połączeniu z nawożeniem boisk piłkarskich. Przy okazji jednego, dokładnego rozprowadzenia ziaren piasku, rozprowadzany jest także nawóz wymieszany z piaskiem. W każdej innej sytuacji należy szczególnie zadbać o wysoką jakość ziaren piasku oraz ich czystość i brak jakichkolwiek dodatków. Z uwagi na bezpieczeństwo piłkarzy oraz komfort gry do zabiegu piaskowania boisk stosuje się starannie wyselekcjonowane ziarna o średnicy nie większej niż 2 mm.

Cała procedura przeprowadzana jest przy pomocy specjalnej piaskarki wyposażonej w szczotkę, która zagarnia ziarna piasku. Piaskowanie boisk, tak jak cała podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich, jest bardzo istotnym zabiegiem, który umożliwia stworzenie optymalnych warunków w glebie do prawidłowego wzrostu i rozwoju trawy, a także poprawia elastyczność i sprężystość gleby, co niewątpliwie ma ogromny wpływ na komfort i jakość gry piłkarskiej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *