Sprzęgło jest bardzo ważnym czynnikiem w prowadzeniu samochodu. Służy ono do wprowadzania auta w ruch, zmiany biegów ale też do hamowania w końcowej fazie. Jeżeli chcemy zadbać o lekkie i płynne ruszanie musimy odpowiednio manipulować nasz silnik pedałami sprzęgła i gazu.
Wymiana zużytego sprzęgła może być bardzo kosztowna. Jak szybko zużywa się sprzęgło?
W dużej mierze zależy to od techniki jazdy kierującego pojazdem. Sprzęgła należny używać tylko w razie zmiany biegów oraz podczas hamowania. Właściwe obsługa dźwigni sprzęgła pozwoli na długą i bezawaryjną jazdę. Nie ma kierowców idealnych. Każdy z nas popełnia błędy w prowadzeniu, często nieświadomie. Ze sprzęgłem największe problemy mają początkujący kierowcy. Ich podstawowe błędy to jazda na półsprzęgle i zbyt gwałtowne puszczanie sprzęgła. Pierwsze z nich wiąże się często ze zbyt długim przytrzymywaniem pedału sprzęgła podczas ruszania czy zmieniania biegów, a także z trzymaniem nogi na pedale sprzęgła podczas jazdy. Drugie- gwałtowne puszczanie nazywane również strzelaniem sprzęgła jest efektem szarpania przy ruszaniu czy zmianie biegów. Właściwe operowanie dźwignią sprzęgła jest istotne nie tylko ze względów ekonomicznych naszej skrzyni biegów. Trzeba o sprzęgło dbać przede wszystkim dla bezpiecznej jazdy.
Jak płynnie ruszyć samochodem z miejsca? Prawidłowe ruszenie powinno odbywać się po przez lekkie puszczanie sprzęgła z równoczesnym lekkim dodawaniem gazu. Książkowa prędkość zaczyna się od około 2500 obrotów. To powinno zapewnić nas, że samochód nie zgaśnie podczas ruszania, a z drugiej strony nie spowoduje poślizgu kół podczas ruszania. Musimy mieć świadomość, że każde auto ma inną czułość sprzęgła. Sami musimy je wyczuć. Warto wiedzieć też, że zmiana biegu nie powinna być błyskawiczna – procedura musi być stopniowa, tak jak przy ruszaniu. Na początku należy zdjąć nogę z gazu, a następnie wcisnąć sprzęgło i wykonać zmianę biegu.
Kierowcy niestety często lekceważą sprzęgło i po prostu nieumiejętnie go używają. Należy pamiętać, że każdy kierowca nabierze wprawy – bo umiejętność operowania sprzęgłem trzeba po prostu wyćwiczyć. Doświadczeni kierowcy również nie mogą zapominać o sprzęgle. Powinni je regularnie sprawdzać i w miarę zużycia wymieniać. Sprzedaż sprzęgieł oferuje wiele sklepów. Nie jest to mały wydatek, ale musimy mieć świadomość że bez sprawnego sprzęgła ani rusz- dosłownie i w przenośni. Dostaniemy w nich mechanizmy dla każdej marki – sprzęgła do Citroena, Toyoty, Forda i wszystkich innych producentów samochodów.