Ile kosztuje wynajęcie adwokata?

Filed in Społeczeństwo by on 3 lipca 2015 0 Comments

Wielokrotnie decydując się na wynajęcie prawnika zastanawiamy się, z jakimi kosztami będziemy musieli się liczyć. Zdajemy sobie sprawę z tego, że doświadczony adwokat z Wrocławia będzie żądał wyższego honorarium niż świeżo upieczony obrońca z prowincji. Jednak, jeśli chodzi o szczegóły, wówczas nasza wiedza okazuje się znikoma. Warto zatem zacząć od tego, że opłaty za czynności adwokackie są regulowane na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 roku.

Skoro wynagrodzenia adwokatów regulowane są aktem prawnym, skąd takie rozbieżności w usługach prawnych? Należy zacząć od tego, iż ostateczna kwota jest ustalana bezpośrednio z klientem. Adwokat z Wrocławia do wyceny bierze bowiem wiele czynników, jak stopień skomplikowania sprawy, rodzaj czy konieczny nakład pracy. Przy ustalaniu kwoty honorarium jest brana pod uwagę również opinia danej kancelarii prawniczej czy mecenasów w nich zatrudnionych. Zachodzi wówczas zależność – im lepszą renomą cieszy się biuro, tym wyższe stawki życzy sobie za porady, pisanie pism czy reprezentację w sądzie. Rodzi się wtenczas pytanie, czy warto wydawać krocie za usługę, która mogłaby być wykonana w niższej cenie u firmy konkurencyjnej? Oczywiście, o ile zależy nam na pomyślnym załatwieniu naszego problemu prawnego.

Adwokat z Wrocławia już na pierwszym spotkaniu będzie w stanie określić minimalne stawki za porady prawne, które będą uwarunkowane wartością przedmiotu sporu, jego rodzaju czy wartości egzekwowanego roszczenia, o ile tematem sprawy będzie postępowanie egzekucyjne. Minimalne stawki przy wartości przedmiotu sprawy wynoszą: do 500 zł – 60 zł; powyżej 500 zł do 1.500 zł – 180 zł; powyżej 1.500 zł do 5.000 zł – 600 zł; powyżej 5.000 zł do 10.000 zł – 1.200 zł; powyżej 10.000 zł do 50.000 zł – 2.400 zł; powyżej 50.000 zł do 200.000 zł – 3.600 zł, powyżej 200.000 zł – 7.200 zł. Innym cennikiem będą posługiwali się adwokaci z Wrocławia, jeśli przedmiotem reprezentacji będą sprawy karne lub sprawy o wykroczenia, nakładające na obrońcę większego wysiłku. Wówczas stawki minimalne będą kształtowały się następująco:
–    dochodzenie – 180 zł,
–    śledztwo – 300 zł,
Minimalne stawki adwokata z Wrocławia za obronę przed sądem:
–    rejonowym w postępowaniu szczególnym – 360 zł;
–    rejonowym w postępowaniu w sprawach o wykroczenia – 180 zł;
–    rejonowym w postępowaniu zwyczajnym lub przed wojskowym sądem garnizonowym – 420 zł;
–    okręgowym jako drugą instancją lub przed wojskowym sądem okręgowym jako drugą instancją – 420 zł;
–    okręgowym jako pierwszą instancją lub przed wojskowym sądem okręgowym jako pierwszą instancją oraz przed sądem apelacyjnym – 600 zł;
–    przed Sądem Najwyższym – 600 zł.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *