Jednym z rodzajów formatów kamienia przeznaczonego na podłogi są tak zwane slaby. Oznacza to, że płyty są wycinane z surowego bloku lub bryły. Boki tego typu slabów nie są równe, co oznacza, że nie powstaje idealny prostokąt. Można je dopasować do kształtu i wielkości podłogi. Powierzchnia slabów może być poddawana różnego typu zabiegom, jak chociażby: polerowanie, piaskowanie oraz szczotkowanie – kamieniarstwo Poznań.
Kolejne ciekawe rozwiązanie to wykorzystanie odpowiednio startych otoczaków. Dzięki temu chodzenie po takiej posadzce jest bardzo wygodne. Płyty z kamienia wymagają bardzo wąskich fug, co sprawia wrażenie ich braku. Założenie kamiennej posadzki daje, więc wrażenie jednolitej, wręcz „wylanej” podłogi.
Rozmiary płytek kamiennych
Obecny rynek oferuje szeroki zakres wymiarów płytek z kamienia. Dzięki temu można je łatwo dopasować do różnych wielkości pomieszczeń. Także sposób ich układania ma duże znaczenie dla końcowego efektu. Dobrym przykładem jest układanie wymyślnej mozaiki, na którą każdy zwróci swoją uwagę. Płytki z kamienia mogą mieć nieregularne kształty.
Układanie płytek z kamienia naturalnego
Rodzaj wybranego kamienia ma znaczenie na stopień jego nasiąkliwości. W takim wypadku zwykłe kleje cementowe nie są dobrym rozwiązaniem. W zależności od rodzaju posadzki poleca się stosowanie zapraw klejących lub zapraw szybkoschnących. Te drugie są dobrym rozwiązaniem w przypadku kamieni podatnych na wszelkiego typu odkształcenia.
Wybierając kamień na podłogę należy zwrócić szczególną uwagę na stopień ścieralności płytek. Im wyższy, tym płytka będzie bardziej wytrzymała na zużycie. W przypadku podłóg nie warto wybierać płytek o wysokiej ścieralności, ponieważ szybko stracą atrakcyjny wygląd. W przypadku wyboru kamieni czułych na działanie kwasów (są to między innymi marmur, trawertyn oraz wapień), konieczne jest unikanie uszczelniaczy silikonowych. W zakładaniu kamiennej posadzki dobrze sprawdzi się silikon o naturalnym odczynie.
Po ułożeniu kamiennej posadzki należy ją dokładnie oczyścić z pyłu i zabrudzeń. Przez pierwsze dwie doby nie powinno się po niej chodzić. Należy się także wstrzymać z uruchamianiem ogrzewania podłogowego, ponieważ podłoga musi wyschnąć samodzielnie. Następnym zabiegiem jest zaimpregnowanie podłoża. Przy wyborze środków czystości należy zwracać uwagę tylko na produkty przeznaczone do podłóg z naturalnego kamienia.
Pojawiające się z czasem zmatowienia lub zarysowania nie są problemem, ponieważ kamienną posadzkę można odnowić za pomocą polerowania.