Przygotowanie murawy do zimy

Filed in Sport by on 2 września 2018 0 Comments

Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonywane jesienią mają na celu jak najlepsze przygotowanie traw do przezimowania. Od tego, jak murawa przetrwa zimę, zależeć będzie jej kondycja w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Koszenie trawnika

Murawa wymaga koszenia także w okresie jesiennym, choć może być ono wykonywanie rzadziej (trawa rośnie słabiej, powoli przygotowuje się do zimowego spoczynku) – garten-sport.pl. Szczególnie istotne jest wykonanie ostatniego koszenia przed zimą. W tym przypadku nie trudno o popełnienie błędu. Wskazana wysokość tego koszenia wynosi około 4 centymetry. Ścięcie trawy na mniejszą wysokość może powodować przemarzanie jej korzeni w czasie zimy. Natomiast pozostawienie zbyt długich źdźbeł zwiększa ryzyko rozwoju różnego typu chorób grzybowych. Termin wykonania ostatniego koszenia jest w dużej mierze uzależniony od warunków pogodowych. Fachowa literatura poleca okres drugiej połowie października. W przypadku ciepłej i pogodnej jesieni zabieg należy wykonać nieco później.

Usuwanie liści

Opadłe z drzew liście stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i kondycji murawy. Nie tylko zacieniają one trawnik, ale również odcinają dopływ powietrza do darni. Prowadzi to do rozpoczęcia procesów gnilnych. Liście można usuwać ręcznie – za pomocą specjalistycznych grabi lub mechanicznie, wykorzystując do tego dmuchawy lub ogrodowe odkurzacze.

Jesienne nawożenie

Celem tego zabiegu pielęgnacyjnego jest zmniejszenie wrażliwości trawy na niskie temperatury. Aby nie pobudzać roślin do wzrostu koniecznie należy unikać nawozów zawierających w składzie azot. W okresie jesiennym wskazane jest stosowanie wyłącznie nawozów bogatych w fosfor oraz potas. Innym polecanym nawozem jesiennym jest obornik, czyli nawóz naturalny, organiczny. Dzięki niemu darń otrzyma cały zestaw składników, potrzebnych do efektywnego przetrwania zimy. Optymalny czas nawożenie organicznego wyznaczają pierwsze przymrozki. Nawożenie obornikiem należy wykonać dopiero wówczas, gdy trawa przemarznie. Zbyt wczesne nawożenie skutkować będzie niepotrzebnym pobudzeniem roślin do wzrostu. Sklepy oferują szeroką gamę granulowanych oborników. Można skorzystać z tej oferty, jeżeli nie ma się łatwego dostępu do obornika przekompostowanego. Tego typu zabieg nie jest polecany na terenach, na których wcześniej żerowały krety (nawóz organiczny może je przyciągnąć, a ich kopce i korytarze znacząco osłabią murawę).

Aeracja

Kolejnym ważnym zabiegiem jesiennym jest napowietrzenie gleby poprzez zabieg aeracji. Dzięki temu murawa ma szansę przetrwać zimowe warunki w jak najlepszym stanie. Powierzchnia ziemi zostaje rozluźniona, a korzenie otrzymują zwiększoną dawkę tlenu. Polepsza się również przepuszczalność wody w głąb gleby. Zabieg ten z powodzeniem można wykonać już we wrześniu.

Wapnowanie murawy

Jest to zabieg polecany w przypadku konieczności zmiany pH gleby. Jeżeli jest ono niższe od 6,0, na trawniku mogą rosnąc mech oraz skrzyp polny. Nie należy mieszać wapna z innymi rodzajami nawozów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *