Zwana inaczej podiatrią, to mało znana jeszcze w Polsce dziedzina medycyny, która za swój obiekt zainteresowań i leczenia obrała część ciała ludzkiego, jakim są stopy. Zajmuje się ona kośćmi, mięśniami znajdującymi się w obrębie stóp oraz sąsiadującym z nimi stawem skokowym. Ponadto leczy także wszelkie schorzenia skóry i paznokci u nóg.
Głównym zadaniem podologa jest profilaktyka, rehabilitacja oraz leczenie dysfunkcji czy zniekształceń stóp.
Do profilaktyki można zaliczyć porady podologa w zakresie doboru właściwego obuwia na co dzień lub do pracy, gimnastyki stóp, jak również porady co do higieny oraz pielęgnacji stóp w zależności od ich potrzeb.
Zatem podologia zajmuje się nie tylko chorymi stopami, ale i zdrowymi- w celu ich ochrony. Patologiczne zmiany na stopach pojawiają się przy wielu chorobach bez względu na wiek. Są to cukrzyca, grzybica, choroby układu naczyniowego i inne. Mogą to być również zmiany pourazowe np. deformacje układu kostnego czy zmiany skórne.
Podolog diagnozując chorobę może sam przeprowadzić leczenie lub zabiegi, czy też skierować pacjenta do innego specjalisty np. dermatologa, fizjoterapeuty, masażysty, chirurga i innych.
Przykładowymi zabiegami, jakie może wykonać podolog są
m.in:
- zabiegi na paznokciach wrastających, zawiniętych czy dotkniętych grzybicą,
- zabieg protetyki paznokcia, czyli odbudowy,
- zabiegi ortonyksji tzn. czyli założenia klamry korygującej,
- zabiegi usuwana odcisków i kurzajek,
- masaże odciążające itp.
Podologa odwiedzają także chorzy na cukrzycę, hemofilię i ci borykający się z reumatyzmem.
Podologa obecnie często już można znaleźć w dobrych salonach kosmetycznych, bo tam najczęściej w pierwszej kolejności udają się panie, które chcą poprawić stan swoich stóp.
Więcej informacji na temat grzybicy stóp i nie tylko pod linkiem:
http://www.grzybica.org/rodzaje-grzybic/grzybica-stop.html