W zależności od potrzeby wyróżnia się masaż klasyczny, w połączeniu z relaksacyjnym oraz masaż limfatyczny. Bardzo ważny jest rodzaj skóry i jej kondycja, przy doborze masażu. Masaż twarzy zalicza się do masażu w celach profilaktyczno – pielęgnacyjnych. Bardzo często wykonuję się go jako etap zabiegu kosmetycznego.
Podczas masażu klasycznego wykonywane są delikatne ruchy poprawiające napięcie skóry. Owal twarzy poprawi się, a skóra odzyska elastyczność. Stosowany regularnie odmładza i wygładza zmarszczki oraz usuwa napięcie mięśni twarzy. Pobudzi krążenie krwi, a do skóry dotrze większa ilość substancji zawartych w kosmetykach. Skóra jest wyraźnie zregenerowana.
Masaż limfatyczny twarzy jest masażem z rodzaju leczniczych. Jego celem jest usprawnienie przenikania limfy do naczyń. Stosowany jest po to, aby stymulować skórę na twarzy i dekolcie. Ma to głównie związek z zastojem limfy w górnej części twarzy, a także okolicy oczodołów. Tego typu masaż to wolne, delikatne ruchy o odpowiednim nacisku. Odpręża i relaksuje, co jest jego dodatkowym walorem terapeutycznym.
Wśród innych masaży można znaleźć również specjalne masaże dostosowane dla wieku. Tak np. masaż twarzy wg Broqa lub wg Pospiełowa zalecany jest dla młodych osób, u których obserwuje się nadmierną wydzielinę gruczołów łojowych na skórze twarzy. Regularnie stosowany unormuje on prace tych gruczołów.
Ponadto są także masaże obejmujące również i szyję np. masaż twarzy wg Harry`ego, podczas którego masowanie twarzy rozpoczyna się od jej środka na boki. Natomiast szyję masuje się od żuchwy do obojczyków, a także podbródka w dół, z ominięciem gruczołu tarczycy.