Niedobór witaminy A może prowadzić do tzw. kurzej ślepoty (niedowidzenie o zmroku), należy jeść zatem dużo zielonych warzyw i marchew. Niedobory można uzupełniać również suplementami diety.
Dieta bogata w węglowodany proste, może wiązać się z cukrzycą, a ta jest najczęściej przyczyną utraty wzroku u osób starszych. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko, związanej z wiekiem degeneracji plamki żółtej, która może powodować utratę wzroku. Zaleca się również uzupełnianie niedoboru luteiny, czyli organicznego związku chemicznego chroniącego gałkę oczną przed wpływem światła UV A i UV B, a także niepożądanym działaniem wolnych rodników. Luteina zawarta jest np. w brokułach, szpinaku, selerze.Niektóre rodzaje pracy i czynności narażają oczy na różne niebezpieczeństwa.
Noś okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem, zwłaszcza podczas jazdy na nartach lub wykonywania zajęć wymagających przebywania na powietrzu.
Promieniowanie UV zwiększa ryzyko chorób rogówki, zaćmy i degeneracji spojówek. Chroń oczy podczas takich prac jak np. spawanie, zgrzewanie i prace ogrodowe, które mogą prowadzić do urazów.
Pracując w pomieszczeniach zwracaj uwagę na to czy oświetlenie jest prawidłowe, odpoczywaj co jakiś czas, aby zmniejszyć obciążenia oczu.
Pracując wiele godzin przy komputerze, daj odpocząć swoim oczom np. spoglądając co jakiś czas na odległe przedmioty. Regularnie badaj wzrok, aby móc wykryć pojawiające się nieprawidłowości. Dobrze się odżywiaj, a w razie potrzeby przyjmuj potrzebne witaminy i suplementy zwłaszcza bogatych w luteinę.
Źródło: http://www.luteina.org/profilaktyka/jak-dbac-o-oczy.html