Termin rehabilitacji jest znany każdemu, aczkolwiek nie zawsze wszyscy do końca wiedzą na czym faktycznie to zjawisko polega i co ma na celu. Przede wszystkim na początku należy powiedzieć kto powinien zajmować się rehabilitacją. Powinna to być osoba z odpowiednimi kwalifikacjami i po studiach fizjoterapeutycznych, ponieważ jest to praca niezwykle odpowiedzialna i wbrew pozorom nie polega jedynie na tym, że masażysta czy też rehabilitant kupi sobie łóżka do masażu i może zaczynać zabieg. Absolutnie nie, jest to często bardzo duża ingerencja w prawidłowe funkcjonowanie człowieka.
Rehabilitacja ma na celu w miarę możliwe przywrócenie wszelkich funkcji, które zostały zaburzone w wyniku powstania jakiegoś defektu zdrowotnego. Bardzo często zdarza się, że niektóre ze wspomnianych funkcji pozostają utracone bezpowrotnie. Niemniej jednak ludzki organizm, który jest niesamowicie skomplikowanie skonstruowaną jednostką, która zawsze posiada jakieś rezerwy. Odpowiednia fizjoterapia potrafi zmusić nas do ich wykorzystania, dzięki czemu nasze życie, nawet wtedy kiedy wydaje nam się, że nie możemy już normalnie egzystować staje się dużo łatwiejsze i wygodniejsze. Nasze ciało jest silnie zintegrowane z układem nerwowym a to oznacza, że nie łóżka do masażu odgrywają najistotniejszą rolę ani nawet nie umiejętności fizjoterapeuty, ale nasze pozytywne nastawienie, dzięki któremu na prawdę możemy osiągnąć sukces. Rehabilitant, który prowadzi zajęcia i ćwiczenia ze swoimi pacjentami musi być nie tylko specjalistą ze swojej dziedziny, ale poniekąd także i psychologiem, który będzie potrafił zrozumieć wątpliwości i rozterki chorych. Nie zawsze jest tak, że po wystąpieniu zmian chorobowych można w pełni wrócić do zdrowia. Wówczas pacjenci poddają się i czekają na to co będzie, nie widząc dla siebie przyszłości i nie chcąc walczyć o lepsze jutro, silnie wierząc w to, że nic dobrego już na nich nie czeka.
Widać więc, że fizjoterapeuta to nie tylko nowoczesne łóżka do masażu i dyplom potwierdzający nabycie kwalifikacji. Jest to praca, która wymaga dużego wysiłku zarówno fizycznego jak i psychicznego. Trzeba mieć w sobie ogromną dozę cierpliwości i empatii umiejąc przy tym jednocześnie zachować dystans, ponieważ bez tego wykonywanie pewnych zabiegów, które dla chorego mogą być najzwyczajniej w świecie bolesne nie byłyby możliwe do wykonania. Po pewnym czasie można odczuwać silne zmęczenie spowodowane niemożnością pogodzenia się z ludzką krzywdą, dlatego dobry fizjoterapeuta musi mieć również odpowiednie predyspozycje.