Zawód fizjoterapeuty to jeden z tych zawodów, które niezmiennie cieszą się wielkim szacunkiem i uznaniem wśród ludzi. Uczelnie, na których dostępny jest ten kierunek, przeżywają co roku prawdziwe oblężenie kandydatów na studentów. Przykładowo na kierunek fizjoterapia w Bielsku – Białej w zeszłym roku było około pięć osób chętnych na jedno miejsce.
Co decyduje o takiej popularności fizjoterapii?
Mimo, że osoby podejmujące się takiej pracy często nie zarabiają wielkich pieniędzy, a ich zadania wymagają siły, odpowiedzialności i cierpliwości, to chętnych do wykonywania tej profesji nigdy nie brakuje. Świadczą o tym właśnie statystyki zgłoszeń podczas rekrutacji na fizjoterapię w Bielsku – Białej, odnotowywane przez uczelnie wyższe. I to nie tylko te, na których nauka jest bezpłatna. Wielu młodych ludzi jest gotowych, żeby zapłacić za taką wiedzę. Być może myślą oni w praktyczny sposób, że jest to zawód, na który zawsze będzie społeczne zapotrzebowanie. Część z nich to zapewne osoby, które kierują się modą, czy zgodnością wymagań ze zdawanymi przez siebie przedmiotami na maturze. Ale wielu innych dziewiętnastolatków ma już pewien plan swojej zawodowej kariery, który może urzeczywistnić kierunek fizjoterapia w Bielsku – Białej. Później, z kolejnymi semestrami można obserwować, jak nie tylko zdają oni egzaminy i zaliczają zawodowe praktyki, ale także wykonują dodatkowo i nadprogramowo płatne kursy masażu, czy uczą się korzystania z urządzeń zgodnych z najnowszymi osiągnięciami techniki, poświęcając na to swój wolny czas, pieniądze, rezygnując ze studenckiego życia i luzu. Osoby utożsamiające się z kierunkiem fizjoterapia Bielsko Biała to więc ludzie z wysoką ambicją.
Zawód z misją
Powodem, dla którego wielu ludzi decyduje się na wykonywanie zawodu i chce mieć swój gabinet, na którym tabliczka dumnie głosi fizjoterapia Bielsko – Biała, jest poczucie misji. Chęć niesienie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach, czy w wyniku chorób, osób z nieprawidłowościami postawy czy zmienioną budową ciała. Oni wszyscy mogą funkcjonować w codzienności znacznie lepiej, trzeba tylko poświęcić im odpowiednią ilość czasu, wykonując razem z nimi, czasem dość żmudne, ćwiczenia. Jednak kiedy pojawiają się pierwsze efekty, kiedy widać wdzięczność na twarzach pacjentów i najbliższych im osób, wtedy wszystkie trudy i uciążliwości tego zawodu odchodzą gdzieś w niepamięć. Liczy się przede wszystkim to, że udało się pomóc, że wreszcie w życiu pacjenta nastąpiła jakaś wyraźna zmiana na lepsze. I to pozwala widzieć sens w tej pracy, to pozwala uniknąć zawodowego wypalenia, które często pojawia się w przypadku innych aktywności zawodowych. Pomaganie innym daje wiele energii – i to najczęściej widać na twarzach fizjoterapeutów, nawet mimo pozornego zmęczenia.