Naprawa reflektorów ksenonowych – przyczyny awarii.

Filed in Motoryzacja by on 26 czerwca 2013 0 Comments

Naprawa reflektorów ksenonowych – przyczyny.

Najczęstszą przyczyną nie działających reflektorów ksenonowych jest nieszczelność. Do reflektorów dostaje się wilgoć, która powoduje zwarcie w przetwornicy. Dotyczy to przetwornic nie hermetycznych, montowanych bezpośrednio w otworze montażowym reflektora. Takie przetwornice stosuje większość producentów reflektorów w nowoczesnych samochodach. Wyjątek stanowią przetwornice starszej generacji firmy Hella o symbolu 5DV 007 XXX-XX jest to najbardziej udana konstrukcja przetwornic w historii oświetlenia ksenonowego. Fabrycznie montowane w samochodach marki Mercedes, BMW, Opel w latach 1998-2003.

Jednak ze względu na postępującą miniaturyzację nie znajdują już zastosowania w dzisiejszych reflektorach.

Drugą ważną przyczyną jest stosowanie zamienników ksenonowych lamp wyładowczych zwanych potocznie żarnikami, palnikami czy żarówkami ksenonowymi. Nie jest żadnym problemem krótsze działaniu takiego żarnika, przy niskiej cenie wydaje się to ekonomicznie uzasadnione, prawdziwym problemem jest jakość wykonania a konkretnie długość elektrody żarnika w miejscu łączenia z zapłonnikiem. Zbyt krótka elektroda w żarnikach D2S, D2R, D4S, D4R powoduje przerwę i przeskok iskry o wysokim napięciu co skutkuje stopieniem zapłonnika lub uszkodzeniem przetwornicy. Natomiast zastosowanie zamienników żarników D1S, D3S, D1R zintegrowanych z zapłonnikami uszkadza przetwornicę niemal natychmiast.

Jednakże prawdziwym skandalem jest masowa sprzedaż podróbek żarników ksenonowych, które mają te same wady co zamienniki a sygnowane są marką Philips, Osram lub General Electric (GE)

Jak rozpoznać oryginał?

Niestety producenci podróbek cały czas udoskonalają technologię i rozpoznanie ich przez osobę bez doświadczenia jest niemal nie możliwe. Na dzień pisania tego artykułu działa test magnetyczny, ale to kwestia czasu i chińskie podróbki będą również przyciągane przez magnes.

Dlatego warto zakupić i zamontować żarniki w firmie specjalizującej się w technologi ksenonowej od wielu lat jaką jest firma z Poznania http://xenon-serwis.com/ będziecie mieć Państwo gwarancję sprawnego działania reflektorów przez wiele lat. Firma ta stosuje tylko i wyłącznie oryginalne podzespoły ksenonowe światowych liderów w tej technologii takich jak Hella, Bosch, Valeo, AL, GE, Philips Osram, Mitsubishi Electric, Koito, Denso, Matsushita i wiele innych.

Części nowe i używane  w konkurencyjnych cenach.

Zapraszamy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *