Pielęgnacja boisk piłkarskich jest bardzo szerokim zagadnieniem, które obejmuje swym zasięgiem wiele, różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zadaniem wszystkich zabiegów jest jak najlepsze przygotowanie gleby, by stworzyć optymalne warunki dla wzrostu trawy oraz dbanie o prawidłowy rozwój trawy. Zabiegi pielęgnacyjne wykonywane na płycie boiska dzielone są na trzy grupy.
Pierwsza z nich podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich, w skład której wychodzą zabiegi, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju trawy i muszą być wykonywane na bieżąco. Drugi rodzaj to pielęgnacja podtrzymująca, której najważniejszym zadaniem jest rozluźnienie wierzchniej warstwy boiska oraz poprawa warunków wodno-gazowych w glebie, co wpływa na lepszy dostęp wody i składników mineralnych zawartych w nawozach do korzeni rośliny. Trzecia grupa zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych na boiskach to regeneracyjna pielęgnacja boisk piłkarskich, która jest przeprowadzana, gdy na murawie zaczynają pojawiać się ubytki lub gleba staje się za bardzo zbita i twarda.
Podstawowe zabiegi na boisku – nawadnianie boisk piłkarskich
Podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich to trzy, bardzo istotne zabiegi – nawożenie, koszenie oraz nawadnianie boisk piłkarskich. Każdy z tych zabiegów jest tak samo potrzebny, aby zagwarantować trawie porastającej boiska prawidłowy wzrost i rozwój, a także aby zapewnić estetyczny wygląd całego obiektu sportowego. W przypadku nawadniania boisk ważne jest, by podlewać zgodnie z przyjętymi wytycznymi, tak by nie zaszkodzić roślinie.
Po pierwsze należy pamiętać, że podlewanie trawników sportowych powinno się odbywać co drugi lub trzeci dzień, z użyciem dużego strumienia wody. Jest to o wiele lepszy sposób podlewania niż podlewanie codziennie małymi ilościami wody, ponieważ nawadnianie co drugi dzień przyczynia się do rozrostu systemu korzeniowego trawy. Warto wspomnieć, że im system korzeniowy rośliny będzie mocniejszy, tym roślina będzie bardziej odporna na uszkodzenia. Jednak, z drugiej strony ważne jest także aby nie przelewać murawy i nie używać zbyt dużej ilości wody, ponieważ grozi to gniciem rośliny.
Kolejną, istotną kwestią jest właściwy wybór pory dnia na podlewanie. Najbardziej odpowiednim czasem na nawadnianie boisk piłkarskich jest poranek lub ewentualnie wieczór. Zdecydowanie najgorszą porą dnia na nawadnianie boisk jest południe, gdy mocno świeci słońce, ponieważ woda może zbyt szybko odparowywać i w efekcie do systemu korzeniowego rośliny nie dostanie się tyle wody, ile roślina potrzebuje. Dodatkowo, źdźbła trawy mogą zostać poparzone przez promienie słoneczne.
Najwygodniejszym rozwiązaniem w przypadku nawadniania boisk jest zamontowanie specjalnych zraszaczy na płycie boiska lub na liniach boiska. Wyposażenie boisk piłkarskich w zraszacze pozwoli zachować wszystkie powyższe wytyczne odnoszące się do podlewania trawników, ponieważ zraszacze są automatycznie sterowane.
Można ustawić czas kiedy powinny się załączyć, ilość podawanej wody oraz częstotliwość podlewania. Ponadto, bardzo ważny jest fakt, że zraszacze są umiejscowione na płycie boiska w taki sposób, aby woda równomiernie docierała do każdego miejsca na boisku.