Trawa porastająca boiska piłkarskie powinna być wytrzymała, elastyczna i sprężysta, tak aby dobrze spełniała swoją rolę i ułatwiała wygodną grę piłkarską, zamiast stanowić przeszkodzę w tej grze. Wiadomo bowiem, że jakość i kondycja murawy wpływa na jakość gry piłkarskiej, precyzję odbicia piłki czy kąt podania.
Dodatkowo, ma to także bardzo duże znaczenie w kontekście bezpieczeństwa piłkarzy w razie upadku. Mocna, wytrzymała trawa to efekt odpowiedniej pielęgnacji. Tak zwana podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich to trzy zabiegi takie jak wertykulacja, napowietrzanie gleby oraz piaskowanie boisk.
Piaskowania boisk i jego funkcje

Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich przeprowadzana jest zawsze w okresie przygotowywania boiska do nadejścia nowego sezonu piłkarskiego, a także w czasie przygotowywania murawy do okresu zimowego spoczynku. W czasie sezonu piłkarskiego również jest przeprowadzana, jeśli zajdzie taka potrzeba, to znaczy, kiedy kondycji gleby lub trawy będzie tego wymagała. Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich obejmuje trzy zabiegi pielęgnacyjne takie jak wertykulacja, napowietrzanie, czyli aeracja gleby oraz piaskowanie boisk.
Wszystkie trzy zabiegi przyczyniają się do polepszenia sprężystości i porowatości wierzchniej warstwy boiska, poprzez rozluźnienie i spulchnienie jej struktury. Wpływa to bezpośrednio na polepszenie warunków wymiany wodno-gazowej w glebie. W ten sposób możliwe jest dostarczenie większej ilości niezbędnych składników odżywczych do systemu korzeniowego trawy, co skutkuje jego rozrostem i lepszym ukorzenieniem się rośliny.
Im większy i mocniejszy system korzeniowy, czyli roślina bardziej i stabilniej ukorzeniona, tym staje się ona mocniejsza i bardziej odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz uszkodzenia wynikające z niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Duża rolę spełnia w tym procesie piaskowanie boisk. Jest to zabieg pielęgnacyjny wykonywany po wcześniejszym przeprowadzeniu procesu wertykulacji oraz napowietrzania. Piaskowanie boisk polega na równomiernym rozprowadzeniu po całej płycie boiska bardzo drobnych ziaren piasku. Zazwyczaj ich średnica nie przekracza 2 mm, a krawędzie powinny być zaokrąglone, aby nie zranić zawodnika w razie upadku.

Dodatkowo, są to ziarna pozbawione jakichkolwiek pyłów czy innych zanieczyszczeń. Czasami dodaje się do ziaren piasku nawóz i wówczas piaskowanie boisk jest przeprowadzane jednocześnie z zabiegiem nawożenia. Rozprowadzanie ziaren piasku odbywa się przy użyciu piaskarki wyposażonej w specjalną szczotkę zagarniającą te ziarna.
Piaskowanie boisk poza wpływem na lepszy rozwój trawy i poprawę struktury wierzchniej warstwy boiska umożliwia także zlikwidowanie drobnych nierówności występujących na płycie boiska. Najważniejszą zasadą przy wykonywaniu tego zabiegu jest właściwa selekcja ziaren oraz równomierne ich rozprowadzenie na całej powierzchni boiska.