Nawadnianie i nawożenie czyli podstawowa pielęgnacja boisk

Filed in Biznes by on 30 czerwca 2020 0 Comments

Pielęgnacja boisk piłkarskich jest obszernym tematem i obejmuje wiele, bardzo różnych zabiegów pielęgnacyjnych, które służą przygotowaniu gleby do siewu trawy, poprawie struktury gleby oraz poprawie wzrostu i rozwoju trawy.

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne powinny być dostosowane do warunków panujących na boisku, do kondycji w jakiej znajduje się gleba oraz trawa, a także do warunków atmosferycznych i pory roku, gdyż część zabiegów powinna być wykonywana na przykład tylko wiosną i jesienią.

Pielęgnacja boisk piłkarskich dzieli się na 3 podgrupy, z czego jedną z nich stanowi tak zwana podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich, która obejmuje nawożenie, nawadnianie boisk i koszenie. Poniżej omówienie pierwszych dwóch zabiegów.

Kilka słów na temat nawożenia i nawadniania boisk

Poprawnie zaplanowane i właściwie przeprowadzane nawadnianie boisk piłkarskich wpływa pozytywnie na prawidłowy wzrost trawy pokrywającej powierzchnię boiska sportowego. Nawadnianie boisk jest oczywiście kluczowym i niezbędnym etapem pielęgnacyjnym, bez którego trawa w krótkim czasie nie byłaby zdolna do wzrostu i rozwoju. Nawadnianie boisk powinno być przeprowadzane w oparciu o pewne podstawowe zasady, takie jak unikanie podlewania w godzinach południowych, zwłaszcza bardzo ciepłego i słonecznego dnia oraz stosowanie się do zasady, mówiącej o tym, że lepiej podlewać nieco rzadziej na przykład co 2 dni, ale za to większym strumieniem wody. Pozwala to na rozwój korzeni trawy, a w konsekwencji mocniejsze ukorzenienie się trawy. Silnie ukorzeniona trawa jest bardziej wytrzymała na wszelkie uszkodzenia, zarówno te mechaniczne spowodowane użytkowaniem boiska, jak również staje się bardziej odporna na niekorzystne warunki pogodowe. Nawadnianie boisk piłkarskich najlepiej przeprowadzać przy pomocy odpowiednich zraszaczy, które powinny być równomiernie rozmieszczone na całej płycie boiska lub na jego obwodzie. Zraszacze są urządzeniami, które powinny być jednymi z podstawowych elementów wchodzących w skład wyposażenia boisk piłkarskich. 

Kolejną istotną kwestią związana z prawidłowym wzrostem murawy i utrzymaniem trawy w dobrej jakości i kondycji jest nawożenie. Jest to zabieg podstawowej pielęgnacji boisk piłkarskich, który pozwala na dostarczenie trawie składników odżywczych, które są jej niezbędne do tego by mogła rosnąć i utrzymać zdrowy wygląd i wysoką jakość. Nawożenie odbywa się przy pomocy specjalnych mieszanek nawozów, najlepiej jeśli będą one dostosowane do gatunków traw, które są zasiane na płycie boiska. Ponadto, warto sprawdzić nawozy, które są dedykowane specjalnie dla traw przeznaczonych do zasiania na boiskach sportowych. Są to gatunki dużo bardziej wytrzymałe na ciągłą eksploatację. Podczas pielęgnacji boisk piłkarskich poprzez zabieg nawożenia warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta nawozów i stosować się do nich. 

Zarówno nawadnianie boisk piłkarskich jak również ich nawożenie są kluczowymi etapami w otrzymaniu i późniejszym utrzymaniu murawy o dobrej kondycji i zdrowym wyglądzie. Bez podstawowych elementów jakimi są odpowiednia ilość wody oraz niezbędna ilość właściwych składników mineralnych byłoby to niemożliwe.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *