Ogólne funkcjonowanie kraju oraz rozwój poszczególnych jego gałęzi gospodarczych, politycznych czy społecznych są ze sobą ściśle powiązane i często współzależne. Jedną z istotniejszych usług wpływającą na polepszanie i rozwój gospodarki krajowej i międzynarodowej jest transport.

Dotyczy to zarówno transportu związanego z przemysłem, przemieszczaniem się ludzi oraz turystyką – więcej na euroseven.pl. Transport pełni w gospodarce trzy istotne funkcje – zaspokaja potrzeby przewozowe, zaspokaja potrzeby produkcyjne poprzez usługi transportowe, usprawnia proces przemieszczaniu się ludzi oraz wpływa pozytywnie na wzrost turystyki. Transport krajowy i międzynarodowy służy do przewozu towarów, ładunków oraz osób z jednego miejsca w drugie, a także surowca w miejsce produkcji oraz przewozu produktu gotowego z miejsca wytworzenia do miejsca docelowego. Zapotrzebowanie na usługi przewozowe jest z roku na rok coraz większe, w związku z tym zauważalny stał się wzrost zainteresowania transportem, który objawia się powstawaniem nowych firm transportowych, a także stałym rozwojem firm transportowo-usługowych działających na rynku od dłuższego czasu.
Zależność między transportem a gospodarką
Znaczenie transportu dla gospodarki oraz wzajemnie powiązanie tych dwóch dziedzin wynika ze stale powstających nowych potrzeb, na które odpowiedzią jest transport. Potrzeby te wynikają z globalizacji, integracji gospodarczo-politycznej oraz wzmożonej chęci podróżowania. Istotne jest, że jakość oferowanych usług transportowych jest ściśle powiązana ze stopniem funkcjonowania gospodarki. Wysoka jakość usług związanych z przewozem towarów powoduje rozkwit gospodarki, natomiast niewłaściwy transport będzie osłabiał ogólną kondycję gospodarki krajowej. Niedostosowany tabor, niewłaściwe oferty przewoźnika czy niedostosowanie usług transportowych do zgłaszanych potrzeb będą negatywnie wpływały na efektywność gospodarki. Warto bowiem wspomnieć, że w kontekście gospodarczym cele, które są realizowane przy udziale transportu krajowego i międzynarodowego to przede wszystkim modernizacja i rozwój transportu, a także realny wpływ na wymiar gospodarczy, polityczny i społeczny.Rola transportu międzynarodowego to także ułatwienie i rozpowszechnianie procesów kupna i sprzedaży na arenie międzynarodowej oraz w obrębie kraju, a także stworzenie możliwości do wymiany usług i dóbr oraz ułatwienie współpracy przemysłowej na skalę międzynarodową. Wysoko rozwinięty transport najczęściej jest powiązany ze stopniem rozwinięcia danego kraju.
Rozwój gospodarki jest uzależniony od usług transportowych, natomiast jakość tych usług wpływa na efektywność oraz ogólna kondycję gospodarki. Jednocześnie transport jest zależny od rozwoju poszczególnych gałęzi gospodarczych, które napędzają powstawanie nowego zapotrzebowania na usługi związane z transportem krajowym oraz międzynarodowym. Wzajemna relacja transport a gospodarka to zamknięte koło, które wzajemnie się napędza i jest ze sobą powiązane poprzez ścisłą współzależność.