Na rynku można spotkać oferty wielu firm, które ogłaszają profesjonalne usługi związane z pielęgnacją boisk piłkarskich czy analizą wierzchniej warstwy gleby na boisku. Zanim jednak zdecydujemy się na współpracę z konkretną firmą warto samemu zgłębić temat pielęgnacji boisk.
Jest to bardzo złożony proces, w który zaangażowanych jest wiele różnych zabiegów pielęgnacyjnych. Każdy z tych zabiegów powinien być odpowiednio dostosowany do warunków panujących na boisku, do kondycji w jakiej znajduje się wierzchnia warstwa boiska oraz do kondycji trawy, a także powinien być dostosowany do stopnia zużycia murawy. W przypadku pielęgnacji boisk piłkarskich istotne jest także prawidłowe dopasowanie zabiegów do pory roku. Tylko właściwe stosowanie zbiegów pielęgnacyjnych będzie miało odzwierciedlenie w zadbanym, dobrze wyglądającym boisku sportowym. Pielęgnacja boisk piłkarskich dzieli się na trzy podgrupy, które zostały krótko omówione poniżej.

Rodzaje pielęgnacji boisk piłkarskich
Zabiegi pielęgnacyjne na boiskach, czyli tak zwana pielęgnacja boisk piłkarskich to połączenie wielu różnych zabiegów, które wspólnie prowadzą do osiągnięcia celu jakim jest zadbane boisko z wytrzymałą murawą o wysokiej jakości. Pielęgnacja boisk piłkarskich dzieli się na trzy podgrupy – podstawowa, podtrzymująca i regeneracyjna pielęgnacja. Podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich to zbiór podstawowych, niezbędnych zabiegów, które muszą być wykonywane na bieżąco. Do tej grupy należą takie zabiegi jak koszenie, nawadnianie boisk piłkarskich czy nawożenie boisk.
Są to zabiegi kluczowe do prawidłowego wzrostu i rozwoju trawy. Szczególne nasilenie przeprowadzania tych zabiegów obserwuje się oczywiście w trakcie trwania sezonu rozgrywek. Drugą grupą zabiegów pielęgnacyjnych jest podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich. W jej skład wchodzą takie zabiegi jak wertykulacja, aeracja, czyli inaczej napowietrzanie oraz piaskowanie boisk. Wszystkie te zabiegi mają za zadanie rozluźnić strukturę gleby oraz sprawić by była ona bardziej elastyczna i porowata.
Dodatkowo, zabiegi te wpływają także na polepszenie wymiany wodno-gazowej wewnątrz gleby, a tym samym dotarcie wszystkich niezbędnych dla rośliny składników do jej systemu korzeniowego. Powodują przy tym lepsze ukorzenie rośliny, co wpływa na jej zwiększoną wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich to zabiegi, które stosowane są przede wszystkim na wiosnę przed rozpoczęciem sezonu rozgrywek, a także w okresie jesiennym jako zabiegi przygotowujące murawę przed nadejściem zimy i opadów śniegu. Trzecią grupą pielęgnacji boisk piłkarskich jest regeneracyjna pielęgnacja boisk. Są to zabiegi takie jak głębokie spulchnianie gleby lub dodatkowy dosiew traw. Zabiegi te stosowane są tylko wówczas, gdy wskazuje na to niezbyt dobra kondycja gleby lub trawy na płycie boiska.