Na rynku istnieje wiele rodzajów traw. Na wybór odpowiedniej mieszanki wpływ ma wiele czynników m.in. rodzaj gleby na której wysiana będzie murawa, częstotliwość podlewania i koszenia, nasłonecznienie, ale przede wszystkim intensywność użytkowania.
Dla przykładu: boiska lekkoatletyczne wysiewane są mieszankami traw, które znoszą niewielkie punktowe użytkowanie, natomiast boiska sportowe charakteryzują się dużą intensywnością użytkowania, dlatego też wysiana trawa musi być odporna, ale także musi bardzo szybko ulegać regeneracji.

Poprzez odpowiednie dobranie mieszanki w właściwych proporcjach, uzyskać można charakterystyczny dla muraw wielu Polskich i światowych stadionów, efekt ciemnozielonych lub jasnozielonych pasów. Najprostszym sposobem na uzyskanie takiego efektu jest zakup trawy „z rolki” – więcej na garten-sport.pl Jest wiele firm świadczących tego typu usługi, natomiast w tym artykule chcielibyśmy skupić się jednak na samodzielnym wysiewie trawy.
Dobrze dobrana mieszanka oraz odpowiednia pielęgnacja boiska sportowego, pozwoli nam przez wiele lat cieszyć się piękną i zdrowo wyglądającą nawierzchnią. W sprzedaży najczęściej spotykamy mieszanki, które składają się w głównej mierze z trzech rodzajów traw: życicy trwałej, wiechliny łąkowej oraz kostrzewy czerwonej.
Życica trwała swoją popularność zawdzięcza zdolnością szybkiego wzrostu, błyskawicznemu zadarnianiu, nadaje się również do krótkiego przycinania, a także jest bardzo odporna na udeptywanie. Posiada ona wiele istotnych składników mineralnych. Wśród traw sportowych nadających się do wysiewu w warunków klimatycznych naszego kraju, jest także wiechlina łąkowa. Jej charakterystyczną cechą jest stosunkowo wolny wzrost po wysianiu. Ten rodzaj trawy dobrze znosi niskie temperatury i zalegający śnieg, jest mrozoodporna. Jedyny problem pojawia się w okresie letnim, ze względu na to, że wysoka temperatura powietrza powoduje zahamowanie jej wzrostu. Wiechlina łąkowa to gatunek trawy, który do prawidłowego wzrostu wymaga wilgotnej i zarazem próchniczej gleby oraz nasłonecznionego miejsca, dlatego też podłoże powinno być często podlewane.
Podobnie jak w przypadku pierwszej z wymienionych traw, jej ogromną zaletą jest duża odporność na deptanie. Posiada wyrazisty, piękny zielony kolor. Spośród wyżej wymienionych składników mieszanek traw używanych na murawy sportowe, kostrzewa najsłabiej znosi warstwę śniegową. W przypadku mieszanek z przeważającą ilością tego gatunku trawy, wymagane jest częstsze wykonanie zabiegów aeracja i wertykulacji.

Zaleca się również usuwanie nadmiaru śniegu po obfitych opadach, ponieważ kostrzewa czerwona jest narażona na występowanie pleśni śniegowej. Mimo to, ta odmiana trawy dobrze znosi niską temperaturę czy przymrozki. Kostrzewa czerwona jest odporna na okresowe zaleganie wody oraz suszę. Z trzech powyższych gatunków traw sportowych posiada najmniej składników mineralnych. Jej charakterystyczną cechą jest długi okres wegetacji. Podsumowując, aby dokonać odpowiedniego doboru mieszanki traw na naszą murawę, najlepiej skonsultować się z firmami, które dokonają tego typu analizy gleby i tym samym ustalą odmianę odpowiednią do naszych potrzeb.