Każde przedsiębiorstwo, zarówno małe jak i duże, posiada własną metodę sterowania produkcją. Ciekawym sposobem na funkcjonowanie przedsiębiorstwa produkcyjnego jest ograniczenie polityki magazynowej połączonej z rozwiniętym systemem elastycznego dostarczania surowców i materiałów potrzebnych do produkcji. Poniżej przedstawimy system pozwalający drastycznie ograniczyć wydatki na magazynowanie produktów.
7 x żadnych
Metoda sterowania produkcją zwana Kanban powstała w Japonii w latach 50 –tych ubiegłego wieku. Związana jest głównie z kontrolą zarządzania zapasami w firmie, które potraktowane są jako czynnik krytyczny zarządzania materiałami w przedsiębiorstwie. Obecnie określenie Kanban odnosi się do systemu informacyjnego, systemu planowania, a także do rozdziału oraz kontroli czynności i zadań produkcyjnych. Kanban najkrócej można określić jako system wnoszący zasadę „7 x żadnych” i odnosi się do żadnych opóźnień, braków, zapasów, bezczynności, przemieszczeń oraz kolejek i zbędnych operacji technologicznych i kontrolnych.
Najbardziej charakterystyczną cechą tego systemu jest brak jakichkolwiek zapasów, co wiąże się z likwidacją magazynów przedprodukcyjnych i międzyprodukcyjnych oraz z brakiem przechowywania półproduktów lub surowców niezbędnych w procesie produkcji. Ten system zarządzania zakłada także brak magazynowania wyrobów gotowych. Wszelkie towary, półprodukty czy surowce dostarczane są na stanowiska pracy w momencie zapotrzebowania. Taki system zarządzania dostawami wymaga wyjątkowej precyzji dostawców realizowanej z godzinową wręcz dokładnością, inaczej następują przestoje w produkcji wynikające z braku materiałów niezbędnych do kontynuowania produkcji.
Zalety i wady systemu Kanban
Bez wątpienia olbrzymią zaletą systemu Kanban jest drastyczne ograniczenie środków przeznaczonych zarówno na magazynowanie surowców i półproduktów niezbędnych do produkcji, jak i wytworzonych towarów. Dużą zaletą jest także bardzo duża elastyczność produkcji, która umożliwia wyprodukowanie niemal dowolnej ilości lub dowolnego elementu w każdej chwili i niezmiernie szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby rynku. Co więcej, w ramach przedsiębiorstwa zgodnie z systemem Kanban, produkcja zsynchronizowana jest z zamówieniami klientów, więc nie występują sytuacje, w których wyprodukowany towar nie znajduje właściciela.
Wprowadzenie systemu Kanban pociąga za sobą także spore ryzyko. Po pierwsze przedsiębiorstwo musi mieć doskonale zorganizowany system dostawców, którzy będą rygorystycznie realizować zapotrzebowania zakładu. Po drugie maleją wprawdzie koszty magazynowania, ale zasadniczo rosną koszty transportu. Po trzecie system Kanban nie uwzględnia istnienia magazynów wytworzonych produktów, więc przy dużym zamówieniu wymaga pełnego zaangażowania ze strony wszystkich pracowników.