Do sprzątania dużych powierzchni, dla pracowników firmy sprzątającej, a nawet do sprzątania własnego przedsiębiorstwa – szorowarki, bo to o nich mowa usprawniają proces sprzątania i powodują, że o wiele szybciej wykonuje się pewne czynności czyszczące różne powierzchnie płaskie.
Szorowarki oraz maszyny czyszczące są najczęściej nazywane zamiennie, choć z całą pewnością są to dwa urządzenia, które różnią się od siebie. Najważniejszą i najbardziej zauważalną różnicą pomiędzy tymi dwoma sprzętami jest fakt, że szorowarki nie posiadają zbiornika, który zebrałby wodę oraz płyn z powierzchni. Z tego powodu najczęściej w ofertach różnych sklepów znajdziemy zestawy szorowarek wraz z odkurzaczami, które zbierają zanieczyszczenia suche oraz potrafią nałożyć kolejne warstwy ochronne na powierzchnie płaskie.
Maszyny czyszczące natomiast służą do użytku codziennego oraz mycia podłóg w miarę bieżących potrzeb. Potrafią zebrać też mniejszy piasek, a dzięki odpowiedniemu systemowi dozują płyn i myją szczotką lu pasem, by w ostatnim etapie czyszczenia zebrać wodę, a to wszystko dzieje się podczas jednego przejazdu tym urządzeniem. To jest ogromną zaletą w pomieszczeniach, w których znajduje się mnóstwo ludzi, np. hipermarkety.
Możemy wyróżnić różne rodzaje szorowarek.
- Pierwsze posiadają zbiornik na detergent i szczotkę do szamponowania. Jest to zestaw idealny do czyszczenia dywanów, wykładzin oraz innych tkanin wyłożonych na podłodze. Dobrze też sprawdza się w przypadku rozmiękczania brudu przed fazą ostatecznego czyszczenia.
- Drugi rodzaj szorowarek posiada zbiornik na detergent oraz szczotkę twardą. W tym składzie dobrze będą czyścić podłogi twarde. Również sprawdzą się w pomieszczeniach, które trzeba wysprzątać po remoncie, do polerowania fug oraz kostki brukowej. Szczotka zamieszczona w tym zestawie szorowarek jest zdecydowanie o wiele trwalsza niż pady.
- Trzecim rodzajem szorowarek są te, które posiadają zbiornik na detergent oraz uchwyt do padów. Takie szorowarki wykorzystać do wielu zastosowań, np. bieżące polerowanie wszystkich podłóg twardych, czyszczenie gruntowane, polimeryzacja, odświeżanie wykładzin podłogowych oraz sprzątanie hal i magazynów.
Jeżeli stoimy przed pytaniem, jaką szorowarkę wybrać dla własnej firmy, najlepiej zadać sobie pytanie, czego szukamy i czy to na pewno jest szorowarka, bo być może mylimy ją ze zwykłą maszyną sprzątającą. Dodatkowo warto przemyśleć, gdzie będziemy tych szorowarek używać oraz w jakim zakresie. Sprzątanie małych pomieszczeń z szorowarką jest niepotrzebne, bo tam z całą pewnością poradzi sobie czynnik ludzki.