Pielęgnacja boisk piłkarskich jest procesem, który jest niezbędny do tego, by utrzymać obiekt sportowy w dobrej kondycji i aby mógł służyć i spełniać swoją funkcję jak najdłużej. To właśnie od prawidłowo przeprowadzonych zabiegów zależy zarówno ładny, estetyczny wygląd boiska, jak również ogólny stan gleby oraz murawy, który bezpośrednio wpływa na jakość i komfort gry zawodników.
Dodatkowo, pielęgnacja boisk piłkarskich sprawia, że trawa staje się bardziej odporna i wytrzymała na niekorzystne warunki pogodowe oraz uszkodzenia mechaniczne. W przypadku obiektów sportowych, na których odbywa się wiele rozgrywek jest to bardzo istotny aspekt.

Etapy pielęgnacji boisk
Pierwszym etapem, od którego rozpoczyna się prawidłowa pielęgnacja boisk piłkarskich jest analiza gleby, podczas której określa się jej skład, odczyn oraz dostępność składników odżywczych. Posiadając powyższe informacje można dostosować zabiegi pielęgnacyjne dedykowane do konkretnego rodzaju gleby. Drugim etapem pielęgnacji boisk piłkarskich jest pielęgnacja podstawowa, na którą składa się kilka zabiegów. Można wśród nich wymienić np. koszenie trawy, nawożenie czy nawadnianie boisk piłkarskich. Zabiegi te, mimo iż wydają się banalnie proste, powinny być przeprowadzane według określonych zasad. Zabieg koszenia należy wykonywać regularnie, utrzymując stałą wysokość trawy, która wynosi 3- 3,5 cm w okresie wegetacyjnym. W przypadku nawożenia istotny jest prawidłowy dobór składników odżywczych do pory roku i warunków panujących na boisku. Należy stosować nawozy dedykowane dla murawy sportowej i przestrzegać zaleceń producenta odnośnie częstotliwości nawożenia oraz podawanych dawek nawozu. Nawadnianie boisk piłkarskich również związane jest z kilkoma podstawowymi zasadami. Najważniejsze z nich to częstotliwość podlewania oraz wybór pory dnia. Warto pamiętać, że lepiej nawadniać nieco rzadziej np. co drugi lub trzeci dzień, ale większym strumieniem wody oraz że najlepszy czas na nawadnianie boisk piłkarskich to wczesny poranek.
Kolejnym etapem pielęgnacji boisk jest tak zwana pielęgnacja podtrzymująca. Jest to pielęgnacja boisk piłkarskich, która polega na wykonywaniu zabiegów w określonej kolejności, dostosowanej do warunków panujących na boisku oraz do pory roku. Można tutaj wyróżnić między innymi wertykulację, aerację, czyli napowietrzanie gleby oraz piaskowanie boisk. Są to zabiegi, które mają za zadanie utrzymanie murawy w ogólnej dobrej kondycji, wpływają na prawidłowy wzrost i rozwój trawy, sprawiają, że staje się ona bardziej elastyczna i odporna na uszkodzenia. Ponadto, zabiegi te powodują rozwój systemu korzeniowego trawy oraz ułatwiają dostęp składników mineralnych, tlenu i wody do korzeni trawy poprzez spulchnianie gleby.

Ostatnim etapem pielęgnacji murawy jest regeneracyjna pielęgnacja boisk piłkarskich. Są to zabiegi, które są stosowane w przypadku pogorszenia stanu murawy z uwagi na uszkodzenia mechaniczne, wskutek intensywnego użytkowania boiska, uszkodzenia z powodu niekorzystnych warunków pogodnych lub wskutek wystąpienia chorób. Wśród zabiegów pielęgnacyjnych należących do tego etapu należy wymienić np. dosiew trawy, głębokie spulchnianie gleby lub zastosowanie specjalnych oprysków chemicznych i odpowiednio dobranych nawozów specjalistycznych.