Budowa boisk piłkarskich – najważniejsze aspekty

Filed in Budownictwo by on 25 września 2019 0 Comments

Budowa boiska piłkarskiego jest procesem, w którym niezbędna jest duża wiedza i spore doświadczenie. Oczywiście można się tego nauczyć i spróbować samemu budować swój obiekt sportowy od podstaw.

Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych firm, które specjalizują się w budowie boisk piłkarskich. Wiele spośród tych firm oferuje również dalszą pomoc przy utrzymaniu murawy w dobrej kondycji poprzez specjalistyczną pielęgnację boisk piłkarskich, dbałość o prawidłowe nawadnianie boisk piłkarskich czy piaskowanie boisk. Wybór odpowiedniej firmy nie jest prosty, z uwagi na dużą konkurencję. Jednak warto pamiętać, że należy dokładnie zapoznać się z portfolio firmy, opiniami na jej temat, a najlepiej pojechać i zobaczyć obiekt sportowy, który został przez daną firmę wybudowany – to będzie najlepsza wizytówka danej firmy. Jeśli jednak budowaniem boiska wolimy zająć się sami, bez udziału zewnętrznej firmy warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami na ten temat.

Jakie elementy są niezbędne przy budowie boisk piłkarskich?

Budowa boisk piłkarskich jest procesem skomplikowanym, obejmującym wiele kroków. Jednym z istotniejszych jest właściwy wybór i siew traw. Należy zwrócić uwagę na gatunek trawy, która ma rosnąć na obiekcie sportowym oraz na to, by była ona dostosowana do warunków atmosferycznych panujących na stadionie. Warto stosować mieszanki traw, które są specjalnie przygotowane pod siew obiektów sportowych, ich źdźbła są mocniejsze i odporniejsze na dużą eksploatację. Ważnym elementem jest również odpowiednie przygotowanie gleby pod zasiew trawy. Powinna być ona dobrze spulchniona, najlepiej poprzez zabieg wertykulacji, a następnie poprzez napowietrzenie gleby. W dalszym etapie gleba powinna zostać wyrównana – najodpowiedniejszym zabiegiem będzie tutaj piaskowanie boisk. Gleba przygotowana w taki sposób będzie dobrze przepuszczała wodę, co będzie korzystnie wpływało na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego trawy.

W ten sposób posiana trawa będzie mocna, elastyczna i dużo bardziej odporna na uszkodzenia, zarówno mechaniczne jak i atmosferyczne. Dodatkowo, po etapie zasiania trawy warto pamiętać o prawidłowym i systematycznym nawożeniu gleby. Dzięki temu dostarczymy trawie odpowiednich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju murawy. W dalszych etapach, najbardziej istotną kwestią pozostaje pielęgnacja boisk piłkarskich. To dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pielęgnacyjnym i regeneracyjnym możliwe jest utrzymanie wybudowanego boiska w dobrej kondycji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *