Obecnie dobrze jest znać przynajmniej jeden język obcy. Najczęściej mówimy w języku angielskim, ponieważ jest on uniwersalny i znany na całym świecie. Jednak coraz częściej spotykamy się z opinią, że znajomość jednego języka obcego już nie wystarczy. Dobrze jest posługiwać się jeszcze przynajmniej jednym. Wybór najczęściej pada na: niemiecki, francuski, hiszpański lub rosyjski. Jednak coraz popularniejsze stają się języki skandynawskie oraz język chiński.
Języki obce są niezwykle potrzebną umiejętnością w pracy. Bardzo często przychodzi nam uczyć się podstawowych zwrotów, którymi możemy posługiwać się w różnych sytuacjach. Jest to niezwykle pomocne nie tylko w podróżowaniu, ale i w pracy. Coraz większą popularnością cieszy się język chiński, który w wielu międzynarodowych korporacjach ułatwia komunikację z Azjatami. Oczywiście razem z językiem należy przyswoić sobie zasady komunikacji niewerbalnej oraz normy kulturowe, które są zupełnie różne od naszych.
Nauka języka chińskiego wcale nie jest taka trudna. To nasza głowa tworzy sobie wewnętrzne bariery, które stoją na przeszkodzie temu, żeby nauczyć się tego języka. Oczywiście, nie należy on do grupy najłatwiejszych języków, ale nie jest znów aż tak skomplikowany, żeby nie można było się go nauczyć. Stąd właśnie możecie spróbować kilku ciekawych pomysłów, dzięki którym nauka języka chińskiego będzie o wiele łatwiejsza.
Fiszki! Sposób prosty i stary jak świat! Małe, pocięte karteczki. Z jednej strony słówko po polsku, a z drugiej tłumaczenie w języku chińskim. Dla ambitnych można dopisać sobie jeszcze słówka w drugim języku (albo dla tych, którzy nie chcą marnować papieru!). Dzięki temu, że słówka nie są wypisane po kolei na kartce, można je przekładać do woli i nauczyć się ich efektywniej niż ze stron w zeszycie.
Słówka wszędzie! Kolorowe karteczki samoprzylepne mogą być wszędzie! Jeżeli się postaracie, to mogą wisieć na lodówce, nad łóżkiem, na szafie i w łazience nad lustrem. Pięć nowych słówek na tydzień? Niezbyt trudne, mało ambitnie, ale na pewnie skutecznie!
Słuchanie piosenek w języku chińskim. Nauka języka chińskiego powinna być ciekawa, a muzyka daje duże pole do popisu – uczymy się słówek i zwrotów w określonym zapisie gramatycznym. Podkład muzyczny powoduje, że to, co słyszymy szybciej zapada w pamięć.
Jeżeli postawiłeś sobie wyzwanie, aby nauczyć się języka chińskiego, to czas aby wybrać odpowiednie metody nauczania. Nauka języka chińskiego powinna być przede wszystkim efektywna, a więc regularność i systematyczność, to nawyki, które musisz sobie wyrobić.