Handmade, odmiennie rękodzieło. Definicja mówi, że to artykuły produkowane drogą nieprzemysłową. Posiadają walory artystyczne, częstokroć uwzględniają motywy regionalne, charakterystyczne dla kultury, w której powstawały.
W Polsce coraz częściej to zwyczajnie koncept na firmę, dodatkowo podbity przez kobiety. Opuszczają one pracę w zakładach pracy dla budowania prywatnej działalności. Wykorzystują to z czym się urodziły, czyli talent. Bardzo często jednak zostaje zadane pytanie – Czy taki biznes przynosi pieniądze?
Firm o profilu handmade jest w Polsce niemało. Powiązane jest to z minimalnymi nakładami jakie trzeba ponieść na początku owej działalności. Dobra handmade można kreować nawet w domu, bez konieczności kupna specjalistycznego i wartego bardzo dużo sprzętu. Półfabrykaty, z których wytwarza się wyroby są dostępne i tanie. Spowodowało to, że na rynku zaczęło się robić gęsto, konkurencja jest duża. Tylko wybijające się na tle innych pomysłów rękodzieła mają szansę na triumf.
W Polsce, konsumenci znudzeni już są powszechnie dostępnymi produktami, które każdy może posiąść. Widzi się, że coraz częściej szukają oni nadzwyczajnych i niepowtarzalnych produktów. Na przykładzie tego rodzaju przedsięwzięcia widać ponadto, jak zmienił się polski kupujący. Kiedyś zwracający uwagę przede wszystkim na cenę, dzisiaj szukający wyjątkowych marek, z którymi się identyfikuje i może za nie zapłacić więcej. Następną zaletą przedsięwzięcia handmade jest to, że sprzedaż toczy się zwykle w Internecie. Wystarczy utworzyć sklep internetowy. Nie potrzeba podnajmować lokalu, najmować pracowników itp. To kolejny fakt dający dowód o małych kosztach prowadzenia przedsięwzięcia. Następnym walorem sklepu internetowego jest nieograniczona geograficznie grupa nabywców. Wszyscy ludzie świata posiadający dostęp do Internetu mogą skorzystać z propozycji.
Jakie wyroby handmade można spotkać na rynku?
Najpowszechniejsza jest ceramika artystyczna, biżuteria, tkaniny ozdobne czy galanteria i ubrania. Lecz prawdę powiedziawszy, można dostać prawie wszystko czego się chce. Wielu, trudniących się rękodziełem chętnie przyjmuje zamówienia indywidualne i wykonuje zaprojektowane przez konsumenta dobra.
Jakimi metodami wytwarzane są przedmioty rękodzielnicze?
Najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane do kreowania np. materiałów ozdobnych czy odzieży są własnoręczne robótki na szydełku albo drutach. Inną bardzo ciekawą procedurą jest fusingu. Tworzy się nią dzieła ze szkła. Ta zagadkowo brzmiąca nazwa to stapianie szkła w bardzo wysokiej temperaturze. Fragmenty szkieł kolorowych i bezbarwnych układane są na szczególnie manualnie sporządzonych formach i stapiane w piecu o temperaturze około 700 stopni. Wykorzystywane są także dopełnienia, takie jak barwniki do szkła, strużyny metali i minerały. Manualnie robione matryce w powiązaniu z dodatkowymi składnikami sprawiają, że powstałe wyroby to istne dzieła sztuki. Bardziej znaną metodą jest decoupage, czyli wycinanie układów z papieru i naklejanie ich na różne produkty w taki sposób, by osiągnąć efekt jak by były malowane. Tą techniką dekorowane są takie przedmioty jak pudełka, doniczki, butelki, talerze, ubrania, wazony itp. Można wykorzystywać różnorodne barwy i motywy. Zwykle zauważalnymi motywami są formy ludowe, a także kwiaty, w równej mierze popularne są wątki abstrakcyjne.
Jak widać handmade może się stać wartym uwagi patentem na zapełnienie wolnego czasu, poszerzanie swoich zdolności, hobby czy nawet sposobem na zarabianie. Niezwykle budujące jest to, że coraz więcej pań w Polsce się tym para, postawiło na własny biznes i często im to doskonale wychodzi.