Zabawka w życiu dziecka pełni bardzo ważną rolę – bawi, uczy, rozwija i kształtuje młodego człowieka. Kierując się jej wyborem dla najmłodszych nie dajmy się więc ponieść emocjom oraz skrzętnie uknutemu marketingowi. Wybierajmy zabawki mądrze i z głową. Dopiero wówczas będziemy mogli właściwie wychować nasze dziecko i zapewnić mu prawidłowy start.
Zabawki dla niemowlaków znacznie różnią się do pozostałej części zabawek na rynku. Już od pierwszych dni życia naszej pociechy powinniśmy zadbać o to, by były dobrze dobrane i przede wszystkim bezpieczne. Ważne jest, by zabawka posiadała odpowiednie certyfikaty, które świadczą o jej jakości i bezpiecznym użytkowaniu przez dziecko. Najważniejsze z nich to:
CE – podstawowe oznaczenie zabawek na rynku europejskim, które stanowi deklarację producenta, że spełnia ona wszystkie niezbędne wymagania w zakresie bezpiecznego użytkowania, jak również ochrony zdrowia i środowiska.
EN71 – norma europejska, która potwierdza zgodność wymogów bezpieczeństwa na zabawkach. Wszystkie sprzedawane na terenie Unii Europejskiej zabawki muszą posiadać takie oznaczenie.
GS – niemieckie oznaczenie dotyczące spełniania kryteriów w zakresie wymogów bezpieczeństwa. Wydawane jest wyłącznie przez akredytowane laboratoria testujące na terenie Niemiec, m.in. Tüv, Nemko oraz IMQ.
Tüv – certyfikat bezpieczeństwa wydawany przez niezależne laboratorium Tüv w Rheinland. Oznacza, że zawarte w zabawce substancje są bezpieczne dla zdrowia dzieci.
Safe Toys – certyfikat przyznawany zabawkom przez niezależny Instytut Testów i Certyfikacji. Świadczy o tym, że zabawka jest odpowiednia dla dzieci we wskazanym wieku i została wyprodukowana z materiałów najwyższej jakości, spełniających stawiane wymagania w zakresie bezpieczeństwa.
FSC – znak bezpieczeństwa dla produktów drewnianych. Gwarantuje, że wykorzystane do produkcji zabawek drewno pochodzi wyłącznie z obszarów leśnych, zagospodarowanych według zasad ochrony środowiska naturalnego.
Öko-Tex Standard 100 – znak dla wyrobów włókienniczych, świadczący o tym, że są one wolne od szkodliwych substancji i barwników, mających negatywny wpływ na zdrowie ludzi i środowisko.
Niemowlaki właściwie już od pierwszych dni życia powinny mieć już w swoim łóżeczku i wózeczku na spacery kolorowe zabawki. Może to być np. balonik, pluszowy miś oraz gryzaki czy dźwięczące grzechotki. Wszystko to ma na celu zachęcenie dziecka do wodzenia oczkami oraz chwytania. W ten sposób zostaje ono pobudzone do aktywności psycho-ruchowej – obserwacji, dotykania oraz słuchania. Po raz pierwszy dziecko ma też okazję zetknąć się z kolorami.
Kupując zabawki dla niemowląt zwracajmy też zawsze uwagę na to, czy nie zawierają małych elementów, które malec mógłby połknąć. Nie powinny też zawierać otworów, w których dziecko mogłoby zaklinować paluszki lub ostrych krawędzi. Warto kupować zabawki materiałowe (np. pluszowe maskotki, szmaciane laleczki),drewniane (np. klocki) lub plastikowe. Zabawki powinny też dać się wyprać lub umyć.