Budowa boisk piłkarskich to skomplikowany i pracochłonny proces, który wymaga wiedzy, czasu i badań wielu parametrów. Budowa boisk piłkarskich powinna rozpocząć się od przestudiowania warunków panujących na terenie, który ma zostać zagospodarowany na boisko sportowe i przeprowadzenia badań laboratoryjnych gleby.
Ważne są takie aspekty jak rodzaj gleby – czy jest twarda i zbita czy może ma luźną strukturę i jest elastyczna, jaki jest stopień kwasowości gleby, czy jest to gleba, która umożliwi kiełkowanie nasion i wzrost trawy czy będzie ten proces utrudniony. Dodatkowo, warto zwrócić również uwagę na to czy miejsce wybrane pod budowę boiska piłkarskiego jest zacienione czy słoneczne.

Te wszystkie aspekty będą miały znaczenie w późniejszym okresie, kiedy to będziemy chcieli stworzyć obiekt z gęstą, zwartą i zdrowo wyglądającą murawą. Ponadto, kwestia struktury gleby również będzie miała w przyszłości znaczenie i będzie wpływa na komfort, jakość i efektywność gry piłkarzy. Tylko dobrze przygotowana powierzchnia o konkretnej strukturze będzie pozwalała na precyzję przy kopnięciu piłki oraz nie będzie powodowała zmiany kierunku lub prędkości odbijanej piłki.
Etapy budowy boisk piłkarskich
Budowa boisk piłkarskich to w pierwszej kolejności dokładne ‘rozeznanie’ terenu i sprawdzenie wszystkich wymienionych wyżej parametrów. W dalszej kolejności należy dobrze przygotować powierzchnię to znaczy w zależności od potrzeb rozluźnić strukturę gleby, by stała się nieco bardziej porowata i elastyczna. Należy również dokładnie wyrównać teren boiska, żeby nie było nierówności, które będą przeszkadzały w czasie gry. Kolejnym etapem jest budowa systemu odpowiedzialnego za nawadnianie boisk piłkarskich. Ważne jest by wybrać zraszacze, które będą precyzyjnie i równomiernie podlewały całą płytę boiska.
Mogą to być zraszacze naziemne lub podziemne, usytuowane na całej powierzchni boiska lub tylko na obwodzie i w świetle bramki. Budowa boisk piłkarskich w dalszych etapach to przygotowanie gleby pod wysianie nasion trawy, czyli rozsypanie ziemi z mieszanką organiczną i warstwą nawozu dostosowanego do rodzaju gleby i rodzaju trawy, która ma zostać wysiana. Warto stosować nawozy przeznaczone do trawy wysianej na boiskach sportowych. Pozwoli to na szybsze i lepsze ukorzenienie się trawy w glebie i uzupełni potrzebne składniki odżywcze. Po wysianiu trawy nie pozostaje nic innego jak odpowiednie podlewanie nasion, a dalej dbanie o prawidłowy wzrost i rozwój trawy.

Budowa boisk piłkarskich to nie tylko wymienione powyżej procesy. Ważne są także zabiegi pielęgnacyjne, które pozwalają utrzymać murawę w dobrej kondycji. Tutaj niezbędna jest tak zwana pielęgnacja boisk piłkarskich, która dzieli się na trzy rodzaje – podstawową, podtrzymującą i regeneracyjną pielęgnację boisk piłkarskich. Wszystkie trzy rodzaje są ze sobą ściśle powiązane i pozwalają osiągnąć piękną, gęsta i soczyście zieloną murawę.