Od pewnego czasu lekarze wciąż poszukują skutecznego lekarstwa, które pozwoliłoby osobom z zaburzeniami snu odpowiednio wypoczywać. Brak właściwej dla wieku i zajęcia dawki snu powoduje rozmaite schorzenia oraz upośledzenie funkcji motorycznych i psychofizycznym, dlatego tak istotne jest, aby każdy zażywał odpoczynku w odpowiedniej ilości. Ostatnio odpowiedzią na problemy z zasypianiem zdaje się być melatonina – hormon produkowany w niewielkiej, znajdującej się w mózgu szyszynce. Jak wpływa on na sen oraz jak należy go stosować przy problemach z zasypianiem?
Melatonina jest hormonem wytwarzanym przede wszystkim we wspomnianej szyszynce, ale nie tylko – może być produkowana również w siatkówce, szpiku kostnym czy układzie pokarmowym. Pełni wiele różnych funkcji w organizmie, jednak najważniejszą z nich zdecydowanie jest stymulowanie organizmu do utrzymania odpowiedniego rytmu dobowego oraz sezonowego. Oznacza to przede wszystkim, że to właśnie melatonina odpowiada za ludzkie poczucie senności – zaczyna być wytwarzana wówczas, gdy na dworze robi się ciemno, a więc gdy naturalne światło zaczyna zanikać w wyniku rytmu dzień-noc. Niestety, przez długie przebywanie w sztucznym oświetleniu mózg człowieka zostaje oszukany, a sam hormon nie jest wytwarzany w dostatecznej ilości. To powoduje problemy z zasypianiem.
Warto wiedzieć, że czasami problemy z zasypianiem nie wymagają jedynie z faktu, że wytwarzanie melatoniny jest zaburzone z uwagi na przebywanie w oświetlonych wnętrzach – to dotyczy zazwyczaj osób pracujących do późna w zgiełku. Tymczasem np. w wieku nastoletnim następuje naturalny niedobór tego hormonu, którego wytwarzanie jest znacznie ograniczone. Wynika to z procesów organizmu – zbyt duża ilość melatoniny negatywnie wpływa na procesy dorastania płciowego, powodując obkurczanie i niedorozwój narządów płciowych wewnętrznych. Z tego powodu hormonu tego nie podaje się w formie suplementów nastolatkom, które z kolei często są niewyspane oraz nie mogą rano wstać. Podobny, aczkolwiek o wiele poważniejszy zanik wytwarzania hormonu następuje po 60. roku życia i powoduje, że starsze osoby zwykle śpią o wiele krócej i mogą mieć problem z zaśnięciem.
Przyjmowanie melatoniny w formie suplementu diety zawsze warto skonsultować ze swoim lekarzem, jako że w niektórych przypadkach może to być terapia szkodliwa, a w innych – zwyczajnie nieskuteczna. Można próbować również podnieść poziom melatoniny w sposób naturalny, np. poprzez aktywność fizyczną. Niektórym osobom pomaga zaciemnianie pomieszczeń przed położeniem się do łóżka. Niewielkie ilości tego hormonu można dostarczyć również z posiłkami, głównie zawierającymi cebulę, szałwię czy czerwone wino.