Obecnie członkowie praktycznie każdych społeczeństw w dużej mierze narażeni są na wiele sytuacji stresowych oraz skutki wynikłych z nich napięć, które niekontrolowane lub bagatelizowane mogą, choć nie muszą w przyszłości przyczynić się do wyklarowania konkretnych schorzeń natury psychicznej. Stres z samej swojej istoty nie jest nacechowany ani pozytywnie ani negatywnie.
Pełni on jednocześnie obydwie funkcje, wszystko zależy od stopnia podatności i adaptacji indywidualnej jednostki oraz nagromadzenia się ładunku stresowego. Stres sam w sobie może działać motywująco oraz stanowić swoiste paliwo napędzające działania poboczne przynoszące danej jednostce określone korzyści. Jednak niekontrolowany lub bagatelizowany może przyczynić się do powstania poważnych problemów przedkładających się na sposób funkcjonowania człowieka w rzeczywistości – czego najwyraźniejszym przykładem jest niemożność prowadzenia prawidłowych interakcji z innymi ludźmi. Zarówno, kiedy problem już się nawarstwi jak i w wcześniejszych momentach wielu ludzi sięga po lek uspokajający. Na rynku istnieje obecnie całe mnóstwo specyfików w najróżniejszych formach dostępnych zarówno na receptę lekarską jak i bez niej. Leki te oddziałują w konkretny sposób na obszary w mózgu zwiększając produkcję serotoniny lub hamując wydzielanie się negatywnych hormonów. W efekcie zażywający może odczuwać stany wyraźnego spadku napięcia wewnętrznego. W przypadku chorób przewlekłych jak depresja, nerwica lub też choroby psychotyczne leki uspokajające przepisywane są przez specjalistów mają one odmienne działanie na organizm pacjenta. Ich cechą charakterystyczną nie jest przyjmowanie doraźne – jak w przypadku leków bez recepty branych w momencie zaistnienia negatywnego skoku nastroju; ale przez długie okresy czasu – jak lata, a nawet do końca życia.
Leki uspokajające przepisywane dotyczą poważnych schorzeń, które w dużej mierze są skutkiem niemożności radzenia sobie ze stresem, gdzie wypracowany negatywny ładunek emocjonalny jest na tyle silny, że jednostka nie może poprawnie funkcjonować ani wywiązywać się z podstawowych obowiązków życiowych. Tego rodzaju środki zwane potocznie lekami uspokajającymi potrzebują dłuższego okresu czasu by zbudować należyte pokłady w organizmie i zacząć efektywnie działać. Dlatego też nie powinniśmy sięgać po kolejne dawki w krótkim czasie, ponieważ pierwsze porcje mogą jeszcze nie zacząć działać na nasz układ nerwowy.