Jeszcze jakiś czas temu drewno kojarzone było z ubogimi chatami budowanymi na wsi. Z tego względu zdecydowana większość domów budowana była z materiałów betonowych, gdyż te powszechnie przyjmowane były za trwałe, wytrzymałe oraz na lata. Takie też w zamyśle miały być budowane domy: „dla moich dzieci i dzieci moich dzieci”. Dzisiaj okazuje się, że odpowiednio przygotowane i obrobione drewno ma zbliżoną trwałość do materiałów murowanych.
Domy szkieletowe z drewna
Domy w tej technologii buduje się w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz Norwegii, Finlandii czy Szwecji. Dzieje się tak ze względu na ogromną dostępność drewna, a także z faktu niezawodności technologii, która pozwala na szybkie przeprowadzenie budowy domu. Sama metoda jest także zdecydowanie bardziej elastyczna, jeśli idzie o przyszłą rozbudowę domu czy wewnętrzny rozkład pomieszczeń.
Skąd zatem bierze się trwałość konstrukcji domów wykonanej w tej technologii? Przede wszystkim ze specjalnego sposobu obróbki drewna, które jest suszone w sposób komorowy. Pozwala to utrzymanie niskiej wilgotności budulca na poziomie kilkunastu procent. Kolejnym etapem jest zastosowanie odpowiednich środków impregnujących, które zabezpieczają drewno przed czynnikami biologicznymi (pleśnie, grzyby) oraz działaniem ognia. Ostatnim etapem jest struganie drewna i frezowanie jego krawędzi. W ten sposób otrzymuje się twardą, zwartą i gładką belkę. Na tym etapie drewno cechuje się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi.
Jak wygląda budowa domu?
Budowa domu zwykle przebiega bardzo szybko, szczególnie do momentu wzniesienia konstrukcji szkieletu drewnianego. Pierwszym etapem w zależności czy dom posiadać będzie podpiwniczenie czy nie, jest przygotowanie specjalnego betonowego fundamentu, w którym uprzednio umieszczone zostały instalacje (przyłącza wodno-kanalizacyjne, ogrzewanie podłogowe). Dopiero na płycie wznosi się całość konstrukcji w oparciu o tak zwane elementy nośne. Budowa domu w ten sposób, szczególnie na tym etapie trwa bardzo krótko, od momentu wykonania płyty fundamentowej do wykonania pokrycia dachowego może minąć kilka dni. Następnie montowane są elementy wypełniające.
Na tym też etapie wykonuje się wszelkie niezbędne izolacje – wiatrową, wodną, termiczną oraz akustyczną. Ten etap prac wymaga bardzo dużej dokładności, gdyż wadliwe wykonanie może spowodować nieszczelność ścian i wszystkich związanych z tym konsekwencji. Jednak błędy na etapie budowy zdarzają się niezależnie od technologii, warto zatem podkreślić, że domy wykonane w technologii szkieletu drewnianego cechują się wysokimi właściwościami izolacji cieplnej. Zdecydowana większość domów wykonanych w tej technologii jest też energooszczędna. Dlatego dzięki szybkości budowy, niższym kosztom, przy zachowaniu wysokich parametrów budynku decyduje o systematycznym wzroście popularności domów szkieletowych.
Więcej informacji o domach z drewnianego szkieletu: http://www.tomdrew.net/domyzdrewna