Do odbioru telewizji satelitarnej nie wystarczy antena i telewizor, potrzebny będzie nam jeszcze porządny konwerter. Jest to urządzenie przekształcające i wzmacniające sygnał satelitarny. Dzięki niemu sygnały z zakresów 10.7-11.7 oraz 11.7-12.75GHz są przekształcane na zakres tzw. pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej (950-2150MHz), dzięki czemu sygnał może być odbierany przez nasz odbiornik. Konwertery satelitarne starszych generacji obsługują jedynie pierwszy z wymienionych zakresów, przez co niekiedy nazywa się je analogowymi. Jest to błąd, ponieważ taki konwerter będzie odbierał każdy rodzaj sygnału, jaki znajdzie się w obsługiwanym przezeń zakresie.
Najważniejszymi parametrami każdego konwertera satelitarnego są: wzmocnienie, współczynnik szumów, współpraca z odbiornikiem MPEG-2 oraz pobór prądu. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, że niektórzy producenci podają te parametry w formie maksymalnych, a nie średnich osiągów. W przypadku najpopularniejszego obecnie konwertera pełnozakresowego (fullband) wartości te oscylują w okolicach 55dB dla wzmocnienia, 0.3-0.7dB dla szumów oraz 100mA dla poboru prądu (choć niekiedy pobór jest dużo większy). Taki konwerter pozwala na odbieranie programów nadawanych zarówno z polaryzacją pionową, jak i poziomą, co bardzo korzystnie wpływa na warunki odbioru.
Możliwości konwertera pełnozakresowego są rozszerzane w innych modelach. Konwerter Twin to po prostu dwa konwertery w jednej obudowie, dzięki czemu możliwy jest odbiór dwóch programów satelitarnych na dwóch tunerach równocześnie. Konwerter Quad zwiększa tę liczbę do czterech, zaś Octo – do ośmiu. Konwertery Dual i Quatro sprawiają, że wszystkie te sygnały są dostępne w sposób ciągły i nie muszą być przełączane. Z kolei do obsługi dwóch satelitów równocześnie posłuży nam konwerter Monoblock, czyli po prostu dwa konwertery w jednej obudowie, wyposażone w specjalny przełącznik DiSEqC (wymaga talerza o średnicy 80-90cm).
Bardzo obiecującą nowość na rynku konwerterów stanowią konwertery optyczne, cechujące się wysoką odponością na zakłócenia elektromagnetyczne i nie tłumiące sygnału, tak jak to się niekiedy dzieje w przypadku tradycyjnych konwerterów miedzianych. Konwerter optyczny jest wyposażony w tzw. stacker, czyli urządzenie przetwarzające wszystkie kombinacje pasm i polaryzacji w jednolity sygnał cyfrowy o zakresie 0.95-5.45GHz, który następnie przesyłany jest światłowodem. Do takiego światłowodu można potem podłączyć dowolną liczbę odbiorników.
Kupując konwerter satelitarny powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego czysto techniczne parametry, ale także na jakość wykonania. Jest bardzo ważne, aby jego obudowa była szczelna i dobrze chroniła swoją zawartość przed wilgocią (to jedna z najczęstszych przyczyn awarii). Zabezpieczone powinno być także złącze. Szczelność jest trudna do sprawdzenia w warunkach sklepowych, ale 5-letnia gwarancja powinna tu dawać powody do optymizmu. Nie bez znaczenia jest także fakt, że im lepszy mamy konwerter, tym mniejszego potrzebujemy talerza. Za porządny konwerter zapłacimy ok. 150-200zł.