Etap budowy boisk piłkarskich jest bardzo wymagającym etapem, podczas którego należy przemyśleć wiele kwestii takich jak na przykład dobór zabiegów pielęgnacji boisk piłkarskich do rodzaju gleby, na której ma powstać boisko, dobór nawozów do danego gatunku zasianej trawy czy wybór odpowiedniego wyposażenia boisk piłkarskich.

Od dobrze przemyślanej i podjętej decyzji na tym etapie może zależeć powodzenie całego przedsięwzięcia jakim jest powstanie i budowa nowego boiska piłkarskiego. Decyzje te są kluczowe, ponieważ wpływają na późniejsze etapy związane z pielęgnacją boisk piłkarskich. Jedną z takich decyzji jest prawidłowe rozmieszczenie i rozplanowanie systemu nawadniania boisk, ponieważ od tego zależy czy możliwe będzie równomierne podlewanie całej powierzchni boiska.
Dlaczego budowa systemu nawadniania jest taka ważna?
Nawadnianie jest jednym z kluczowych etapów profesjonalnie przeprowadzanej pielęgnacji boisk piłkarskich. Dzięki nawadnianiu zasiana na boisku trawa pobiera wodę potrzebną do jej prawidłowego wzrostu i rozwoju. Mimo, iż proces nawadniania boisk piłkarskich wydaje się banalny, tak naprawdę, aby przynosił pożądane skutki – czyli pozytywnie wpływał na rozwój murawy, należy przestrzegać ściśle ustalonych zasad. Jedną z takich zasad jest pora dnia, w której powinno się przeprowadzać nawadnianie boisk piłkarskich – zdecydowanie najlepszą porą jest wczesny poranek, z racji tego, że ewentualny nadmiar użytej wody zostanie odparowany w ciągu dnia.
Dodatkowo, z uwagi na brak mocnego nasłonecznienia wczesnym rankiem, źdźbła trawy nie zostaną poparzone w skutek skupiania promieni słonecznych przez krople wody, natomiast takie ryzyko istnieje podczas nawadniania w południe, zwłaszcza bardzo ciepłe i słoneczne południe. Drugą, bardzo ważną kwestią podczas nawadniania boisk piłkarskich jest także ilość wody używanej do podlewania. Istnieje zasada mówiąca o tym, że lepiej podlewać co drugi lub trzeci dzień, ale większym strumieniem niż nawadniać każdego dnia zużywając małą ilość wody. Przestrzeganie tej zasady powoduje pozytywny wpływ na rozbudowywanie systemu korzeniowego trawy, co tym samym przekłada się na lepsze czyli mocniejsze ukorzenienie trawy. Do nawadniania boisk piłkarskich służą najczęściej zainstalowane na etapie budowy boisk piłkarskich specjalistyczne systemy zraszaczy.

W trakcie zakładania boisk piłkarskich należy zadbać by zraszacze zostały umieszczone na płycie boiska albo na jego obwodzie i w świetle bramki. Jeśli używane będą zraszacze przekładniowe należy ich zainstalować większa ilość, bo tylko wówczas możliwe będzie precyzyjne dozowanie wody w każdym miejscu na boisku. Jeśli wybrano zraszacze sektorowe można ich wbudować mniejszą ilość, ponieważ posiadają one szerszy zasięg niż przekładniowe i już mniejsza ich ilość będzie dostateczna do równomiernego podlania całego boiska. Dodatkowo, warto zadbać o to, by wbudowany system nawadniania boisk piłkarskich był zautomatyzowany i posiadał sterowniki odpowiedzialne za pracę każdej sekcji zraszaczy. Przemyślenie kwestii rozmieszczenia systemu nawadniania na etapie budowy boisk piłkarskich znacznie ułatwi pracę na późniejszym etapie oraz pozwoli na precyzyjne dozowane wody w sposób równomierny na całej powierzchni boiska.