Nadrzędnym celem każdej firmy transportowo-spedycyjnej jest szybkie, sprawne i bezpieczne realizowanie usług transportowych, co przekłada się na zadowolenie klienta i wzrost renomy danej firmy transportowej.
Czasem jednak zdarzają się sytuacje, w których firma transportowa dokłada wszelkich starań, aby realizacja zlecenia przebiegała sprawnie, a mimo to pojawiają się pewne problemy i komplikacje. Najczęściej takie sytuacje dotyczą zdarzeń losowych na drodze podczas wykonywania transportu krajowego i międzynarodowego. Mogą jednak pojawić się także komplikacje wynikające ze złego rozplanowania przebiegu całego transportu.

Jak firmy radzą sobie z problemami podczas realizacji transportu towarów?
Niezwykle istotną kwestią podczas realizowania usług transportowych jest ich dobra organizacja, za którą odpowiada spedytor. To właśnie do obowiązków spedytora należy przygotowanie wszystkich dokumentów potrzebnych na trasie, żeby nie powodować niepotrzebnych przestojów na przykład na granicy. Spedytor jest również odpowiedzialny za przygotowanie i dostosowanie do danego zlecenia odpowiedniego środka transportu, a także bieżące monitorowanie położenia pojazdu transportującego powierzony towar.
Spedytor musi cały czas czuwać nad transportem i niejednokrotnie bardzo szybko reagować i bardzo szybko podejmować decyzje, które mogą mieć wpływ na przykład na czas realizacji usług transportowych, a co za tym idzie na jakość transportowanych towarów, zwłaszcza towarów wrażliwych takich jak żywność czy farmaceutyki.
Większość komplikacji spotykanych podczas realizowania usług transportu towarów to sytuacje losowe, na które nikt nie ma żadnego wpływu. Należą do nich przede wszystkim wypadki na drodze albo niekorzystne warunki atmosferyczne, które znacząco utrudniają lub uniemożliwiają transport. Są to sytuacje, które mogą być objęte ubezpieczeniem, jeśli dana firma transportowo-spedycyjna je wykupiła.

Zupełnie innym rodzajem komplikacji występujących podczas wykonywania transportu są problemy związane z rozładunkiem i przeładunkiem towarów, które znacząco wydłużają czas realizacji zlecenia. Dlatego planując cały przebieg transportu spedytor musi wziąć pod uwagę również wytyczne związane z czasem pracy kierowcy, a także na bieżąco monitorować co się dzieje z danym transport, czy nie ma żadnych opóźnień, a jeśli są, sprawdzać czy kierowca będzie mógł kontynuować transport.
Rozwiązania problemów, które pojawiają w czasie realizacji usług transportu towarów i nie dotyczą zdarzeń losowych, w dużej mierze zależą od doświadczenia spedytora, jego szybkiej reakcji i umiejętności podejmowania trafnych decyzji pod presją czasu.