Letnia pielęgnacja boisk piłkarskich

Filed in Biznes by on 7 lipca 2021 0 Comments

Letnie, słoneczne dni są czasem wzmożonej pielęgnacji roślin. Jest to czas, gdy należy bardziej zwrócić uwagę, aby dostarczyć odpowiednią ilość wody roślinom oraz chronić je przed wysuszeniem lub spaleniem w wyniku intensywnego promieniowania słonecznego.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku boisk piłkarskich. W upalne i słoneczne dni trzeba szczególnie zadbać o murawę, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Z pomocą przychodzi przede wszystkim podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich, która pozwala na bieżąco dbać o stan trawy porastającej boiska sportowe. 

Pielęgnacja boisk piłkarskich – opis zabiegów 

Pielęgnacja boisk piłkarskich dzieli się na trzy rodzaje – podstawową, podtrzymującą oraz regenerującą pielęgnację boisk piłkarskich. Każdy rodzaj pielęgnacji dostosowany jest do warunków panujących na boisku, stanu gleby oraz trawy, a także dostosowany jest do pory roku. W przypadku okresu letniego najczęściej korzysta się podstawowej pielęgnacji boisk piłkarskich. W jej skład wchodzą trzy zabiegi – nawadnianie boisk piłkarskich, koszenie traw oraz nawożenie.

Wszystkie trzy zabiegi muszą być wykonywane na bieżąco, aby spełniały swoją rolę. Nawadnianie boisk piłkarskich w okresie letnim powinno być przeprowadzane co drugi dzień, ale bardziej intensywnym strumieniem wody. W ten sposób roślina rozwija swój system korzeniowy i jest w stanie magazynować wodę. Nawadnianie boisk piłkarskich przeprowadza się o poranku lub wieczorem, po zachodzie słońca, aby uniknąć ewentualnego poparzenia trawy przez promienie słoneczne. Dobrym rozwiązaniem są automatyczne zraszacze, które pozwalają na równomierne podlewanie całej powierzchni boiska. Dodatkowo, zraszacze takie mają możliwość ustawienia kiedy mają się włączyć oraz jaką ilości wody mają użyć do podlewania. 

Drugim bardzo istotny zabiegiem pielęgnacji boisk piłkarskich jest koszenie traw. Należy kosić trawę na bieżąco i przycinać ją do ustalonej wysokości. W ten sposób utrzymamy estetyczny wygląd boiska, a także w szybkim czasie pozbędziemy się ewentualnych chwastów, które mogłyby się pojawić na boisku. 

Podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich to także nawożenie boisk. Zabieg ten powinien być przeprowadzany z użyciem specjalnych nawozów, które dedykowane są do konkretnych mieszanek traw posianych na danym boisku. Nawożenie powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta, zarówno w kwestii wyboru nawozu do danej pory roku oraz częstotliwości używania danego nawozu. 

Dbałość o prawidłowe przeprowadzenie wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, które są niezbędne w okresie letnim pozwala osiągnąć efekt zadbanego, soczyście zielonego boiska oraz zapewnia dobrą kondycję murawy. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *