Za sukcesem wyglądu i jakości trawy pokrywającej boiska sportowe leży jej odpowiednia pielęgnacja. Oczywistym jest fakt, że murawa musi być dobrze przygotowana, że musi być funkcjonalna, odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i powinna zdrowo i młodo wyglądać.
Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której kibice zbierają się na stadionie, a zawodnicy najwyżej ligi wychodzą na boisko, na którym widać przesuszoną trawę, przerzedzenia na murawie lub zupełnie puste miejsca. Jest to sytuacja niedopuszczalna, ponieważ jakość murawy i stan nawierzchni boiska wpływa na jakość, komfort i bezpieczeństwo gry piłkarzy. Dodatkowo, źle przygotowane boisko wpływa również na efektywność gry piłkarzy, warto bowiem pamiętać, że tylko na zadbanej trawie nie dochodzi do sytuacji, w których odbijająca się piłka zmienia wysokość, kąt lub prędkość. Jedynie regularna i dobrze przeprowadzona pielęgnacja boisk piłkarskich pozwoli kompleksowo zadbać o murawę.

Pielęgnacja boisk piłkarskich dzieli się na pielęgnację podstawową, podtrzymującą i regeneracyjną. Każdy rodzaj jest ważny, potrzebny i nie może być pominięty. Pielęgnacja podstawowa to nawadnianie boisk piłkarskich, koszenie trawy oraz stosowanie nawozów. Zabiegi te wykonywane są rutynowo, przez cały sezon rozgrywek sportowych. Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich to wertykulacja, aeracja czyli napowietrzanie gleby oraz piaskowanie boisk. Te zabiegi wykonuje się zawsze przed rozpoczęciem sezonu oraz tuż po zakończeniu. W trakcie sezonu również można je przeprowadzać, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Trzeci rodzaj pielęgnacji, regeneracyjna pielęgnacja boisk piłkarskich to takie zabiegi jak dosiew traw lub głębokie spulchnianie, które przeprowadza w zależności od potrzeb i stanu murawy.
Nawadnianie boisk piłkarskich – skrót najważniejszych zasad
Nawadnianie boisk piłkarskich należy przeprowadzać pamiętając o kilku zasadach. Pierwsza z nich to właściwy wybór pory dnia do podlewania. Należy zapamiętać, że najlepsza pora na podlewanie to wczesny ranek, ponieważ wówczas cała potrzebna woda przedostaje się do korzeni rośliny, a ewentualny nadmiar zostanie odparowany w ciągu dnia. Wieczór, po zachodzie słońca jest również dobrą porą na nawadnianie boisk piłkarskich, jednak trzeba uważać z ilością wody mając na uwadze fakt, że ewentualny jej nadmiar nie będzie miał kiedy odparować i woda może zalegać na boisku. Zdecydowanie najgorszą porą jaką można wybrać na podlewanie boiska to środek dnia, szczególnie w letnie, słoneczne dni. Zdecydowana większość wody zdąży odparować zanim potrzebna ilość dotrze do systemu korzeniowego trawy, a dodatkowo istnieje prawdopodobieństwo, że źdźbła trawy zostaną poparzone. Druga ważna kwestia związana z podlewaniem to ilość używanej wody. Istnieje taka zasada, która mówi, że lepiej jest podlewać trochę rzadziej, ale za to bardziej intensywnym strumieniem. Takie podejście powoduje, że system korzeniowy trawy zaczyna się rozrastać i dochodzi do mocniejszego, głębszego ukorzenienia się rośliny. Nawadnianie boisk piłkarskich to także dobór odpowiedniego sprzętu, który pozwoli na precyzyjne i równomierne podlewanie całej powierzchni boiska. Rozwiązaniem są zraszacze, naziemne lub podziemne, które mają system sterowania i pozwalają na dokładne zaprogramowanie i tym samym dokładne podlewanie całego boiska.