O stopniu funkcjonalności i przydatności nawierzchni trawiastych wykorzystywanych na obiektach sportowych decyduje przede wszystkim program pielęgnacji murawy. Nie jest tajemnicą, iż intensywność wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych nawierzchni trawiastej jest wprost proporcjonalna do intensywności jej wykorzystywania. Pielęgnacja boisk piłkarskich jest, więc nieodzownym elementem każdego obiektu sportowego, a czym nie możemy zapominać.
Stopnie pielęgnacji nawierzchni trawiastych
Silna eksploatacja naturalnej nawierzchni trawiastej może skutkować wystąpieniem określonych negatywnych skutków, w tym między innymi: mniej powietrza w podłożu, słaba wymiana gazów, mniej wody zdatnej dla traw, złe odprowadzanie wody, niewystarczająca jej dyspozycyjność, za słabe rozwijanie się warstwy korzeni, niepoprawne wykorzystywanie składników odżywczych, zbyt niska aktywność biologiczna traw, niski stopień jej regeneracji. Aby ograniczyć negatywny wpływ powyższych czynników i nie dopuścić do doprowadzenia murawy do nieodwracalnych szkód, należy w odpowiednim czasie zacząć stosować środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się takich zjawisk.
Stopień intensywności pielęgnacji nawierzchni trawiastej można przedstawić w trzech stopniach.
Pielęgnacja podstawowa
Pierwszy stopień pielęgnacji to tzw. pielęgnacja podstawowa, która ogranicza się przede wszystkim do nawadniania murawy, koszenia jej oraz nawożenia, czyli dostarczania substancji odżywczych
w częstych dawkach o przedłużonym działaniu.
Pielęgnacja podtrzymująca
Drugi stopień pielęgnacji zwany jest pielęgnacją podtrzymującą. Są to zabiegi, których rolą jest zastosowanie środków mechanicznych, aby zoptymalizować gęstość darni. Wykonuje się między innymi: wertykulację, a więc usuwanie obumarłych części roślin, które najczęściej gromadzą się na powierzchni w formie skupisk i doprowadzają do powstania filcowatej nawierzchni; areacji, czyli napowietrzania gleby oraz piaskowania, dzięki czemu następuje poprawa warunków wodnych i wymiany gazowej.
Pielęgnacja regeneracyjna
Trzeci stopień pielęgnacji to tak zwana pielęgnacja regeneracyjna. Jej wykonywanie uzależnione jest od stopnia zużycia i stanu nawierzchni murawy. Wykonuje się głębokie spulchnianie na głębokość do 25 cm, za pomocą specjalistycznych urządzeń, dzięki czemu następuje zwiększenie przepustowości wody i powietrza, regulacja ukorzenienia i optymalizacja wzrostu. Podczas trzeciego stopnie pielęgnacji można dokonać dosiewu trawy, co polepszy stopień zadarnienia oraz można wykonać specjalistyczne nawożenie, które przyczyni się do stymulacji porostu korzeni, dzięki czemu nastąpi stabilizacja podłoża, chroniąca murawę przed szkodliwymi czynnikami.