Zadbana murawa jest wizytówką każdego obiektu piłkarskiego. Szczególne znaczenie w utrzymywaniu wysokiej jakości, zdrowej murawy pełni pielęgnacja boisk piłkarskich. Bez zabiegów pielęgnacyjnych nie byłoby możliwe odpowiednie przygotowanie wierzchniej warstwy boiska oraz zapewnienie jak najlepszych warunków do wzrostu i rozwoju trawy.
Pielęgnacja boisk piłkarskich obejmuje zarówno podstawowe zabiegi takie jak nawadnianie boisk piłkarskich czy koszenie, a także bardziej specjalistyczne, do których zalicza się piaskowanie boisk czy głębokie spulchnianie gleby. Poniżej kilka słów na temat jednego z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych – nawadniania boisk piłkarskich.
Zasady podlewania boisk sportowych

Nawadnianie boisk piłkarskich jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który jest niezbędny w procesie prawidłowego wzrostu i rozwoju trawy. Nawadnianie boisk piłkarskich, podobnie jak koszenie oraz nawożenie boisk należy do tak zwanej podstawowej pielęgnacji boisk piłkarskich. Jest to zabieg pielęgnacyjny, który musi być wykonywany systematycznie, aby przynosił spodziewane efekty, ale jednocześnie musi być dostosowany do warunków panujących na boisku. Zabieg ten powinien być również dostosowany do kondycji trawy. Nawadnianie boisk piłkarskich powinno być wykonywane z uwzględnieniem dwóch bardzo istotnych zasad, tak aby faktycznie miało pozytywny wpływ na wzrost trawy i jej prawidłowy rozwój.
Pierwsza z nich odnosi się do ilości zużywanej wody podczas podlewania. Warto zapamiętać, że należy podlewać nieco rzadziej na przykład co drugi lub trzeci dzień, ale większym strumieniem wody, zamiast podlewania codziennego z mniejszą ilością wody. Podlewanie codziennie nie sprzyja rozwijaniu się systemu korzeniowego i gromadzeniu wody przez roślinę. Do precyzyjnego podlewania trawy w każdym miejscu na płycie boiska taką samą ilością wody służą, będące z reguły na wyposażeniu boisk piłkarskich, zraszacze. Umieszcza się je równomiernie w kilku miejscach na płycie boiska albo na jego obrzeżach. Zraszacze są automatycznie sterowane i tak zaprogramowane, aby uruchamiały się o ustalonej porze i zużywały określoną ilość wody podczas podlewania.
Drugą bardzo istotna zasadą, którą należy się kierować przy wykonywaniu zabiegu nawadniania boisk piłkarskich jest czas, w którym boisko będzie podlewane. W ciepłe, słoneczne letnie dni najgorszym momentem jest południe, gdy słońce jest wysoko. Wówczas promienie słoneczne w kontakcie z kroplami wody na źdźbłach trawy mogą spowodować jej poparzenie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest nawadnianie boisk piłkarskich o poranku, przed wschodem słońca lub wieczorem, tuż po zachodzie. Choć z tych dwóch opcji poranek jest rozsądniejszy, ponieważ istnieje możliwość odparowania ewentualnego nadmiaru wody w ciągu dnia. Przy podlewaniu wieczorem trzeba nieco bardziej zwracać uwagę na ilość zużywanej wody. Stosując się do wyżej wymienionych, dwóch prostych zasad nawadnianie boisk piłkarskich nie powinno powodować żadnych problemów.