Letnie, słoneczne dni to czas wielu rozgrywek sportowych i dużej eksploatacji boisk piłkarskich. Jest to również czas, w którym należy zadbać odpowiednio o murawę, by mimo wielu rozgrywanych spotkań piłkarskich i niezbyt korzystnych warunków atmosferycznych takich jak na przykład wysuszanie, murawa była soczyście zielona i zdrowa.

Należy zadbać o prawidłowe nawożenie gleby, by dostarczyć składników odżywczych do korzeni trawy, pamiętać o pielęgnacji boisk oraz o systematycznym podlewaniu. Nawadnianie boisk piłkarskich jest jednym z najistotniejszych procesów pielęgnacji boisk i warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, którymi należy się kierować. Poniżej kilka zdań na temat prawidłowego podlewania murawy.
Prawidłowe nawadnianie boisk piłkarskich
Najważniejsze zasady dotyczą wyboru odpowiedniej pory dnia do podlewania boiska oraz ilości używanej wody do podlewania. Są to dwa kluczowe elementy, które pozwolą na utrzymanie murawy w dobrej kondycji i zadbanie o ogólne walory estetyczne całego boiska.
Odnosząc się do pierwszej zasady, czyli wyboru pory dnia należy pamiętać, że najlepszym wyborem jest wczesny ranek, przed wschodzącym słońcem. Jest to szczególnie ważne w okresie letnim, w słoneczne i upalne dni. Nawadnianie boisk piłkarskich o poranku pozwala na to, by właściwa ilość wody dotarła do korzeni trawy, a ewentualny nadmiar wody został odparowany w ciągu dnia oraz przede wszystkim pozwala na zapobieganie poparzeniom trawy. Gdybyśmy chcieli podlewać boisko w południe wówczas źdźbła trawy narażone są na poparzenia, ponieważ znajdujące się na nich krople wody skupiają promienie słoneczne. Poza wczesnym porankiem, dobrym wyborem na nawadnianie boisk piłkarskich jest wieczór. Jednak w tym przypadku należy ostrożniej podchodzić do ilości wody używanej do podlewania, ponieważ jej ewentualny nadmiar nie będzie miał możliwości odparowania i może zalegać na boisku, co w konsekwencji może doprowadzić do gnicia, problemów podczas rozgrywanego meczu lub po prostu do niezbyt estetycznego wyglądu boiska.
Drugą bardzo istotną kwestią w procesie podlewania boiska sportowego jest ilość wody używanej do podlewania oraz częstość podlewania. Najważniejszą zasadą jest, że lepiej podlewać trochę rzadziej, ale za to większym i mocniejszym strumieniem, niż codziennie ale w małych ilościach. Odpowiednia ilość wody w okresie letnim, w czasie dużego nasłonecznienia i upałów to od 10 do 15 l/m2, w pozostałych okresie to 4-5 l/m2. Przekraczanie tych ilości może powodować zaleganie wody na boisku, co w może być bodźcem do rozwoju chorób grzybowych.
Nawadnianie boisk piłkarskich zazwyczaj odbywa się z udziałem zraszaczy umieszczanych w różnych miejscach na boisku lub na jego obwodzie. Najczęściej są to zraszacze przekładniowe lub sektorowe. Cały system nawadniania boisk piłkarskich obsługiwany jest przy udziale sterowników odpowiedzialnych za konkretne zraszacze lub całe ich sekcje.