Sukces gry piłkarzy zależy przede wszystkim od odpowiedniego przygotowania, kondycji fizycznej, formy w jakiej znajdują się zawodnicy, umiejętności i szeregu innych ludzkich czynników. Jednak dodatkowo, choć może większość nie zdaje sobie z tego sprawy, ważnym aspektem wpływającym na grę piłkarzy jest odpowiednio przygotowana płyta boiska.

Kondycja w jakiej znajduje się murawa wpływa na jakość i komfort gry piłkarzy, a także na efektywność tej gry. Źle przygotowana, zbita i zupełnie pozbawiona elastyczności gleba może powodować, że kopnięta piłka będzie miała zupełnie inny kąt padania, niż ten który zadał piłkarz. Zbita gleba z ziarnami piasku o zbyt dużej średnicy może powodować otarcia i zranienia w razie ewentualnego upadku zawodnika. Aby uniknąć tego typu sytuacji należy odpowiednio zadbać o murawę. Z pomocą przychodzi pielęgnacja boisk piłkarskich, która obejmuje szereg różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych dostosowanych do warunków panujących na danym boisku i dobranych odpowiednio pod gatunki traw wysianych na danym obiekcie sportowym.
Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne mające wpływ na grę piłkarską
Ważnym aspektem w dbaniu o murawę jest przeprowadzanie procesów wertykulacji i aeracji, które powodują, że gleba zostaje spulchniona, pozbawiona resztek obumarłych traw i doskonale napowietrzona. Wpływa to pozytywnie na elastyczność gleby i zwiększenie jej porowatości. Te dwie cechy powodują wzrost jakości i komfortu gry piłkarzy. Dodatkowo, pielęgnacja boisk piłkarskich obejmująca te dwa zabiegi wpływa na lepszy dostęp tlenu, wody oraz niezbędnych składników mineralnych do systemu korzeniowego trawy. Wpływa to na rozrost systemu korzeniowego trawy, a tym samym mocniejsze jej ukorzenienie w glebie. Trawa staje się mocniejsza i bardziej odporna na wszelkie uszkodzenie – zarówno spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi jak również wywołanymi przez dużą eksploatację boiska z uwagi na liczne rozgrywki piłkarskie.
Poza wertykulacją i aeracją, by móc cieszyć się z murawy o dobrej kondycji istotne jest również piaskowanie boisk. Jest to zabieg pielęgnacyjny polegający na wyrównaniu podłoża boiska poprzez równomierne dozowanie piasku po całej powierzchni murawy. Stosuje się w tym celu wyselekcjonowane ziarna piasku do wielkości 2 mm, pozbawione kamieni, gliny czy pyłów. Choć można dodać mieszanki nawozów i połączyć wówczas piaskowanie boisk z ich nawożeniem. Piaskowanie boisk jest zabiegiem, który pozwala na uzyskanie dużo bardziej elastycznej gleby oraz pozytywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego trawy. Dzięki temu, trawa jest dużo bardziej odporna na uszkodzenia oraz lepiej radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru wody, na przykład po ulewnych opadach deszczu. Wszystkie wymienione powyżej cechy wybranych zabiegów pielęgnacyjnych mają wpływ na jakość oraz komfort gry zawodników, dlatego warto zainwestować w odpowiednią pielęgnację i regenerację murawy, zwracając uwagę na to, by zabiegi były dostosowane do ogólnej kondycji w jakiej znajduje się trawa.