Tapety powróciły do łask i coraz częściej sięgamy po nie podczas wykańczania wnętrz i remontów. Zmieniła się ich jakość, a także wzornictwo – nowoczesne, pasujące do współczesnej mody. Trzeba jednak wiedzieć jak zastosować tapety w pomieszczeniu, aby całość była zgrana i tworzyła przyjemny klimat.
Uniwersalność tapet
Tapety sprawdzą się we wszystkich wnętrzach, nawet tych wilgotnych jak łazienka. Trzeba tylko odpowiednio dopasować ich konkretny rodzaj do pomieszczenia. Tapety dają duże możliwości aranżacyjne – salon ożywimy za pomocą wzorzystej tapety na jednej ze ścian, w pokoju malucha przyjazny klimat wniosą bajkowe tapety dla dzieci, a do sypialni idealne będą fototapety z uspokajającymi widokami.
Tapety dobrze radzą sobie z imitowaniem innych surowców – drewna, betonu, tynku, metalu, skały, cegły itd. Mogą również wyglądać jak koronka, skóra, zamsz lub futro zwierzęce. Bajkowe tapety dla dzieci pomogą wnieść nieco magii do pokoju. Tapety to najłatwiejszy sposób na szybkie uzyskanie wzorów o połyskliwej powierzchni, skomplikowanych struktur geometrycznych czy kompozycji kwiatowych.
Do małych, niedoświetlonych wnętrz pasują jasne kolory. Dopuszczalne jest stosowanie stonowanych, słabo rzucających się w oczy wzorów i struktur. Jeżeli zdecydujemy się na ciemne barwy, będziemy musieli zadbać o odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu. Architekci wnętrz stosują tapety nawet w nietypowych dla nich miejscach, np. nad blatem roboczym w kuchni. Są to specjalne okładziny ceramiczne, które z powodzeniem zastępują tradycyjne kafelki. Czasami też są zabezpieczane taflą szkła.
Tapety na specjalne potrzeby
Tapety dobiera się nie tylko pod względem wyglądu, ale też ich rodzaju. Do trudnych pomieszczeń, jak np. łazienka przeznaczone są tapety wodoodporne i zmywalne. Są one odpowiednio zaimpregnowane, dzięki czemu nie chłoną wilgoci, a przykleja się je tak samo jak tradycyjne. Bardzo popularne stały się tapety winylowe, które można łatwo zmieniać podczas kolejnych remontów. Składają się z podkładu (papierowego lub flizelinowego) oraz wierzchniej warstwy wykonanej z winylu. Okładzina flizelinowa sprawdzi się na nierównych ścianach, ma również właściwości lekko ocieplające. Winyle są odporne na szorowanie, dlatego można je stosować w kuchni, a także w pokoju malucha jako bajkowe tapety dziecięce, które przetrwają atak niedojedzonej kaszki. Winyle mają jeszcze jeden plus – nie bledną pod wpływem światła. Jeżeli aktualny kolor czy wzór znudzi się domownikom, wówczas zdejmuje się wierzchnią warstwę, a na jej miejsce przykleja się nową. Podkład pozostaje na swoim miejscu.