Chorzy na celiakię już niejednokrotnie przekonali się o tym, że choroba ta ma podłoże genetyczne. Jak wykonać badania na celiakię? Warto zadbać o wykonanie badania na przeciwciała. W tym ceku wykonuje się biopsję jelita cienkiego. Jeżeli ktoś w naszej rodzinie choruje na celiakię, warto pofatygować się do lekarza i wykonać stosowne badania w tym kierunku. Szybka diagnostyka pozwoli nam na szybkie przygotowanie się do choroby trzewnej. Badanie genetyczne w kierunku celiakii ma na celu określenie czy istnieje obecność genów HLA DQ2 i DQ8. Dzięki badaniom genetycznym, w stu procentach możemy zdiagnozować lub wykluczyć chorobę trzewną.
Badania a celiakia
Badaniom na celiakię powinny się poddać osoby, u których stwierdzono niedobór immunoglobuliny A. Również osoby z cukrzycą typu I powinny się poddać takim badaniom. Celiakia występuje zarówno u dzieci jak i dorosłych. Objawia się przede wszystkim bólami brzucha, biegunkami, utratą wagą, apatią. Wszystkie te objawy mogą wskazywać właśnie na brak tolerancji na białka zwarte w zbożach. Mowa tutaj o pszenicy, owsie, życie i jęczmieniu. Tych zbóż musimy unikać w swoim pożywieniu, jeśli cierpimy na celiakię. Tylko odpowiednia dieta i stały kontakt z lekarzem pozwoli nam zminimalizować lub uniknąć przykrych konsekwencji choroby trzewnej.
Koniecznie leczyć
Nieleczona choroba trzewna ma predyspozycje do rozwoju nowotworu układu pokarmowego. Najbardziej narażeni jesteśmy na chłoniaka jelita cienkiego, który przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów chorobowych. Pierwszym, specyficznym objawem chłoniaka jelita jest rosnący guz brzucha. Chłoniaka jelita cienkiego leczy się operacyjnie. Zabieg polega na usunięciu guza razem z okolicznymi węzłami chłonnymi. Zaawansowana postać chłoniaka jelita cienkiego wymaga chemioterapii. Jak widać, celiakia może dać przykre konsekwencje, dlatego każde nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego, które się powtarzają, powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Wrodzona nietolerancja na gluten często jest mylona z alergią pokarmową, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z celiakią ukrytą, która powoduje jedynie bóle brzucha podobne do niestrawności.
Dobrym rozwiązaniem ku temu, by przekonać się o tym, czy chorujemy na celiakię jest niewątpliwie tak zwany test prowokacji. Test taki wykonuje się najczęściej dzieciom, które miewają objawy charakterystyczne do choroby trzewnej. Jak wykonać taki test prowokacji? Wystarczy podać dziecku niewielką ilość pokarmu zawierającego gluten i obserwować je przez cały dzień. Jeśli dojdzie do pojawienia się charakterystycznych objawów celiakii, warto by było udać się do lekarza.