Pielęgnacja boiska sportowego

Filed in Sport by on 2 lipca 2017 0 Comments

W naszym społeczeństwie duży procent ludzi interesuje się piłką nożną. Wielu z nich uprawia ten sport rekreacyjnie, inni natomiast ograniczają się do kibicowania wybranym drużynom podczas rozgrywek. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę jak dużą rolę w meczu odgrywa nawierzchnia, na której odbywają się rozgrywki piłkarskie. Pielęgnacja boisk piłkarskich jest bardzo ważna, ponieważ zaniedbana murawa nie tylko utrudni celne kopanie piłki, ale ma także znaczenie dla biegających piłkarzy. Nierówna nawierzchnia zwiększa, bowiem ryzyko upadków i kontuzji.

Drugą kwestią jest jej wygląd, a więc sprawa estetyczności murawy, która powinna być zadbana, zielona, bujna i równa. Niedopuszczalne jest, aby duże rozgrywki piłkarskie odbywały się na terenie nierównym, z ubytkami w trawniku, albo też na gruncie zalanym, nadmiernie zbitym lub zachwaszczonym. Pielęgnacja trawników ma na celu nie tylko poprawienie wyglądu murawy, ale przede wszystkim wpłynięciu na jej prawidłowy wzrost. Dobrze wykonany drenaż sprawi, że gleba będzie odpowiednio przepuszczalna, a nawierzchnia nie będzie pokryta kałużami po obfitych opadach. Prawidłowe nawożenie trawnika wpłynie korzystnie na kondycję traw, których rozwój nie da możliwości na ekspansję chwastów.

Prawidłowa pielęgnacja nawierzchni boiska to nie tylko profesjonalny sprzęt, ale także odpowiednio duża wiedza, która pozwoli uniknąć popełniania podstawowych błędów. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę różnorodność płyt boiska. Tereny różnią się od siebie zarówno pod względem podłoża, jak i składu gatunkowego traw oraz intensywności zabiegów pielęgnacyjnych. Tym samym innego stopnia pielęgnacji będzie wymagała zadbana murawa na żyznej glebie oraz zbita, mało zasobna w składniki odżywcze gleba na innym terenie. Intensywne użytkowanie boisk sprawia, że zachowanie murawy w dobrym stanie wymaga wiele pracy i wysiłku. Mocno ubita przez biegających sportowców ziemia nie tylko nie przepuszcza wody, ale także niekorzystnie wpływa na rozwój korzeni traw, które tym samym słabiej rosną i stają się mniej odporne na choroby.

Zabiegi pielęgnacyjne

Boiska sportowe wymagają częstego koszenia, w celu zagęszczenia murawy. Zbyt wysoka trawa znacząco utrudniłaby uprawianie sportu. Kolejnym istotnym zabiegiem jest nawożenie traw, dzięki któremu rośliny intensywniej rośną oraz są bardziej odporne na choroby i uszkodzenia. Jednak nadmiar nawozu może trawę wypalić, dlatego przed podjęciem się wykonania takiego zabiegu należy dostosować częstotliwość i ilość nawożenia do konkretnego obszaru. Dbając o trawnik nie można zapomnieć również o piaskowaniu (w celu lepszej przepuszczalności podłoża), podlewaniu w czasie okresów suszy oraz aeracji mającej na celu napowietrzenie warstwy podłoża. Innym, równie ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wertykulacja, a więc pionowe nacinanie darni służące usuwaniu zaschniętych, zniszczonych i martwych części roślin.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *