Przedszkolak to już całkiem duże dziecko, które zwykle rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem. Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka będą jedną z pierwszych decyzji jakie pojawią się do podjęcia podczas zebrania na początku roku szkolnego, przygotujcie się odpowiednio sporo wcześniej a będzie Wam znacznie łatwiej. Przedszkola, zarówno państwowe jak i prywatne, oferują coraz bogatszy plan zajęć dodatkowych. Zazwyczaj są to zajęcia dodatkowo opłacane przez rodziców, choć wszystko zależy od placówki. Również od danej placówki zależy czy dodatkowe formy aktywności są dedykowane dla wszystkich uczęszczających dzieci czy dla określonych grup wiekowych.
Jak rozsądnie wybrać zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka?
Dziecko, które po raz pierwszy ma styczność z dużą grupą rówieśników, zwykle będzie potrzebowało czasu aby nauczyć się funkcjonowania w zespole. Ten czas będzie również mu niezbędny na oswojenie się z brakiem ciągłej obecności bliskiej osoby jak mama czy babcia. To ogromne wyzwanie dla Malucha, pomóżcie mu w tym z całych sił, ale zróbcie to mądrze.
Ile zajęć dodatkowych wybrać?
Wiele placówek nie przewiduje w ogóle, poza rytmiką i gimnastyką, możliwości zajęć dodatkowych dla pierwszej grupy wiekowej.
W tym okresie cały czas pobytu dziecka to edukacja ogólna, która daje dalsze, ogromnie ważne podstawy do prawidłowego funkcjonowania w przedszkolu. Nie zapisujcie trzylatka na wszystkie zajęcia oferowane przez przedszkole. W kolejnych latach rozważcie czy Wasze dziecko powinno chodzić na kilka zajęć czy na wszystkie. Z pełną świadomością pomijamy kwestię finansową. Finanse budżetu domowego często wprowadzają ograniczenia ale chcemy poruszyć kwestię świadomego wyboru dokonywanego przez rodziców przedszkolaka.
Wspomniana gimnastyka i rytmika zazwyczaj bywają obowiązkowe. Waszej rozwadze najczęściej poddawane są takie propozycje zajęć dodatkowych dla przedszkolaków jak: angielski lub inny obcy język, plastyka, taniec oraz wszelkie zajęcia, które w danym okresie są popularne, typu lepienie z gliny, robotyka, balet itp.
Zajęcia zgodne z predyspozycjami dziecka
Dobierzcie zajęcia wedle predyspozycji Waszego dziecka nie zapominając o najważniejszym – o rozmowie z głównym zainteresowanym. Zapytajcie dziecko, w jakich zajęciach miałoby ochotę uczestniczyć i dlaczego. Pytanie dlaczego często dostarcza rodzicom bardzo ciekawych informacji, godnych wzięcia pod rozwagę. Czasem odpowiedzi zaskoczą Was lub dadzą do myślenia. Wiele przedszkoli organizuje na początku roku tzw. lekcje pokazowe dla wszystkich dzieci z przedszkola aby maluchy mogły zobaczyć czego można oczekiwać po zajęciach z plastyki czy baletu. Dzieci w tym wieku w ogromnej większości potrafią już w pewnym stopniu dokonać oceny i wyboru. Nie mniej jednak bywa tak, że ów wybór jest zależny od wyboru kolegi czy koleżanki, dlatego tak ważne jest aby zadać pytanie „dlaczego”.
Rozważcie czy na pewno dobrym pomysłem jest „posłanie” dziecka na wszystkie zajęcia oferowane przez przedszkole. Zapewne niektórych z Was zdziwi to stwierdzenie, bo przecież dobrze jeżeli dziecko spróbuje wielu nowych rzeczy i zetknie się z ciekawymi dziedzinami i tematami. Oczywiście tak, ale niech ta nowa wiedza nie przytłoczy małego człowieka bo nic bardziej nie zniechęca jak napięty grafik trzy lub czterolatka. Próbowanie jest ważne ale nie zapominajmy o uczeniu dzieci konsekwencji, oczywiście o ile miały one wpływ a etapie dokonywania wyboru. Nie jest sztuką chodzić na balet prze miesiąc, na angielski trzy tygodnie itp. Sztuką jest próbować dłużej i wtedy odnieść się czy dana aktywność interesuje Waszego przedszkolaka czy nie. Nie mniej ważnym argumentem przemawiającym za nieprzeładowywaniem dziecka zajęciami dodatkowymi jest fakt, iż czas, w którym są one organizowane, to chwile, które pozostałe dzieci mają przeznaczone na zabawę czy wypoczynek. W zasadzie inaczej nie ma możliwości zorganizowania takich zajęć w dużym przedszkolu. Nie zapominajcie o tym, że dla Waszego dziecka ośmiogodzinny pobyt przedszkolu to bardzo ciężka praca, nawet jeżeli na pozór wygląda jedynie jak zabawa.
Czy dodatkowe formy aktywności dziecka powinny odbywać się w przedszkolu czy w innych ośrodkach?
Kolejnym ważnym tematem do rozważenia jest to czy zajęcia dodatkowe powinny odbywać się w czasie pobytu dziecka w przedszkolu czy po powrocie z niego.
Wiele zależy od czasu jakim dysponujecie a następnie od oferty klubików czy ośrodków kultury w okolicy, w której mieszkacie . Jeżeli dysponujecie czasem a oferta „zewnętrzna” jest godna uwagi warto przemyśleć miejsce uczęszczania na zajęcia. Często dla dzieci zajęcia poza przedszkolem są atrakcyjniejsze i bardziej rozwijające, ponieważ jest inna osoba prowadząca, inni koledzy i koleżanki. Dzieciaki, które nie mają problemów z przebywaniem w gronie rówieśników zwykle lepiej odnajdują się na zajęciach organizowanych przez inne instytucje niż ta, w której spędzają cały dzień.
Rozważcie wszystkie „za” i „przeciw” tak, aby wybierając zajęcia dodatkowe, wykorzystać zdolności Waszego dziecka ale nie zniechęcić go do rozwijania się. Aby Wasz przedszkolak nie miał ciągłego wrażenia, że ma napięty grafik do zrealizowania lub co gorsze poczucia, że nie podoła. Rozmowa z dzieckiem może być naprawdę fajnym rozwiązaniem, które jednocześnie dostarczy mu sygnału, że jest ważne, że liczycie się z jego zdaniem.