Większość młodych ludzi stoi przed tym dylematem- jakie wybrać studia? Czy kierować się zainteresowaniami czy późniejszą szansą na pracę, lub jeszcze innymi czynnikami?
Najpierw powinniśmy poznać samego siebie- tzn. swoje zainteresowania, stwierdzić w czym jesteśmy lepsi a w czym gorsi, jakie umiejętności posiadamy, w czym czujemy się dobrze, a w czym nie koniecznie dobrze.
Drugim krokiem jest analiza rynku zawodów. Tych jest naprawdę sporo. Należy również sprawdzić jakie jest zapotrzebowanie na absolwentów konkretnych kierunków studiów. To ważny czynnik przy wybieraniu kierunku i uczelni. Kolejno należy zmierzyć swoje możliwości {np. nie każdy może być lekarzem}, a także warunki zdrowotne (np. ktoś kto ma problemy z kręgosłupem nie wybierze pracy fizycznej).
W wyborze studiów czy uczelni może pomóc wam doradca zawodowy. Są on do dyspozycji nieodpłatnie. Maturzyści najczęściej trafiają do doradców na kilka dni przed maturą – a to już trochę za późno, bo wybór kierunku studiów zależy z reguły od przedmiotów jakie zdawane są na maturze.
Najwłaściwszym momentem na określeniu celu ścieżki zawodowej jest już okres gimnazjum. Tutaj wybieramy klasę o danym profilu, co przygotowuje nas w konkretnym kierunku. Jeśli ktoś wybiera przedmioty ścisłe to pewne jest, że w szkole średniej też tak postąpi, a kolejno na studiach. U takich osób ścieżka kariery stoi otworem. Czują się oni dobrze w danej dziedzinie przedmiotów i potrafią wiele więcej niż ci którzy skaczą z profilu na profil. Są i tacy, którzy nawet w klasie maturalnej nie wiedzą, co chcą robić w przyszłości.
Dyplom uczelni jest ważny jednak sam dyplom to mało. Obecnie liczy się doświadczenie, praktyki, staże, wolontariat i inne formy aktywności. Pracodawca widząc osobę z jakimś bagażem przychylniej patrzą.