portal przedstawia darmowe bez kodów sms sex anonse pań panów par jeżeli jestes osoba ktora interesuje sie seksem szuka seks randki

Nawożenie boisk piłkarskich – podstawowe informacje

Filed in Sport by on 1 maja 2017 0 Comments

Naturalne nawierzchnie trawiaste boisk piłkarskich poza podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi takimi jak koszenie, czy nawadnianie nawierzchni, wymagają przeprowadzania dodatkowego zabiegu, jakim jest nawożenie. Konieczność wykonywania tego zabiegu jest bardzo ważna i niepodważalna. Ważne jest natomiast, aby pielęgnacja boisk piłkarskich poprzez nawożenie poprzedzona była odpowiednimi badaniami kondycji murawy i stanu jej podłoża.

Przyczyny strat substancji odżywczych w nawierzchniach trawiastych

W celu określenia ilości koniecznych do wzrostu środków odżywczych należy w pierwszej kolejności zbadać właściwości podłoża. To właśnie w nim znajdują się niezbędne do życia pierwiastki. Ilość składników pokarmowych znajdujących się w podłożu zależy od wielu czynników. Na utratę substancji odżywczych wpływają takie czynniki jak koszenie, wydzielanie gazów, wymywanie ich w trakcie opadów atmosferycznych, czy nawadniania, a także samo ich przemieszczanie się w głąb gruntu pod wpływem siły grawitacji oraz działalności mikroorganizmów.

Jednym z podstawowych składników pokarmowych wpływających korzystnie na rośliny, w tym trawy jest azot. Azot przyczynia się do silniejszego wzrostu roślin, zwiększania masy korzeniowej i gęstości naczyń włosowatych na korzeniach, odpowiadających za pobieranie wody i składników pokarmowych. Zapotrzebowanie traw na azot jest zróżnicowane i zależy od zastosowanej mieszanki czy ich rodzaju. Roczne zapotrzebowanie na azot zależy również od położenie geograficznego, klimatycznego oraz od sezonowości klimatycznej. Równie ważne jest to jak intensywnie dany obiekt sportowy jest eksploatowany.

Kiedy należy zintensyfikować nawożenie

Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na konieczność zwiększenia dawki stosowanego nawozu są sytuacje, w których następuje regeneracja nawierzchni, została zastosowana nowa instalacja, murawa obciążona jest czynnikami chorobotwórczymi, czy występują wysokie opady atmosferyczne. Ważna przy nawożeniu jest również forma samego nawozu czy sam termin wykonywania zabiegu.

Jak bezpiecznie wykonywać nawożenie

Naturalne murawy sportowe muszą przez cały okres wegetacyjny być równomiernie zaopatrywane w składniki pokarmowe. Można w tym celu wykonywać zabieg nawożenia częściej, ale w małych dawkach nawozu, lub rzadziej, gdy zastosujemy nawozy o działaniu długotrwałym. Podczas planowania nawożenia musimy określić termin jego wykonania, ilość i wielkość nawożenia, które uwarunkowane są od rodzaju, sposobu użytkowania i wymogów stawianych murawie.

Nawożenie rozpoczynamy najczęściej na przełomie marca i kwietnia. W okresie początku i końca lata wykonujemy nawożenie utrwalające, ale nierzadko wykonujemy również nawożenie późnojesienne, o zwiększonej zawartości wapnia, które pozwoli trawie przygotować się do okresu zimowego. Niedobory składników pokarmowych mogą powodować słabą jakość zadarnienia, słaby wzrost, zmianę składu gatunkowego traw oraz przyczyniać się do wzrostu roślin niepożądanych czy chwastów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *