Pielęgnacja podtrzymująca boisk piłkarskich

Filed in Sport by on 1 maja 2017 0 Comments

Każdy obiekt sportowy w skład, którego wchodzi naturalne boisko piłkarskie, poza pielęgnacją podstawową, wymaga pielęgnacji podtrzymującej. Pielęgnacja podtrzymująca obejmuje szereg zabiegów, które stosuje się w celu utrzymania murawy na odpowiednim poziomie. Podczas eksploatacji obiektów sportowych pielęgnacja boisk piłkarskich nie może ograniczać się wyłącznie do zabiegów podstawowych. Aby uzyskać wysokiej, jakości murawę konieczne jest wykorzystanie środków mechanicznych. Podczas pielęgnacji podtrzymującej najczęściej wykonuje się wertykulację, areację oraz piaskowanie boisk piłkarskich.

Wertykulacja boisk piłkarskich

Jednym z podstawowych, zabiegów pielęgnacji podtrzymującej jest wertykulacja. Jej celem jest usunięcie obumarłych części traw, które powodują, że darń staje się zbyt gęsta, przez co na jej powierzchni powstaje tak zwany „filc”, który ogranicza dostęp wody, powietrza oraz składników odżywczych do gleby. Wertykulację powinno wykonywać się na początku okresu wegetacji, czyli wczesną wiosną, oraz na początku jesieni. Do wykonywania zbiegu wertykulacji wykorzystuje się urządzenie zwane wertykulatorem. Jest to urządzenie, które wykonuje pionowe nacięcia w murawie z równoczesnym usuwaniem martwych części trawy, pozostałej materii organicznej oraz kamieni czy gałęzi.

Areacja boisk piłkarskich

Areacja boisk piłkarskich jest kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym naturalnych nawierzchni trawiastych. Areacja zwana jest inaczej napowietrzaniem. Dzięki temu zabiegowi następuje poprawienie gospodarki powietrznej i wymiany gazów w glebie. Zabieg ten poprawia kondycję murawy i przyczynia się do prawidłowego wzrostu trawy. Areacja może być wykonywana przez cały okres wegetacyjny. Zaleca się aby zabieg ten wykonywać od dwóch do czterech razy w roku. Zabieg ten wykonuje się za pomocą tak zwanych aeratorów, które spulchniają warstwę biologiczną na głębokość około 15-25 centymetrów.

Piaskowanie boisk piłkarskich

Piaskowanie boisk piłkarskich jest nieodzownym elementem związanym z przewietrzaniem naturalnych nawierzchni boisk piłkarskich. Ma ono na celu wprowadzenie do murawy piasku gruboziarnistego, w odpowiedniej ilości, dzięki czemu następuje poprawa wzrostu i rozwoju korzeni poprzez polepszenie stosunków powietrzno-wodnych w glebie. Piaskowanie przyczynią się również do lepszego ukorzeniani się traw, dzięki czemu staje się ona bardziej odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz samą eksploatację obiektu. Zabieg piaskowania powinien być wykonywany corocznie. Dzięki czemu nastąpi stabilizacja i umocnieni warstwy nośnej murawy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *