Zakładanie boisk piłkarskich to skomplikowany proces składający się z wielu elementów. Każdy z nich jest wyjątkowy i powiązany z innymi. W procesie zakładania boisk piłkarskich niezwykle ważne jest aby zadanie to powierzyć specjalistycznej firmie, z dużym doświadczeniem oraz wykwalifikowaną kadrą. Budowa oraz pielęgnacja boisk piłkarskich powinna być kompleksową usługą.
Budowa boisk piłkarskich
Prawidłowe przygotowanie terenu pod murawę wymaga dużej wiedzy oraz sporego doświadczenia w tej dziedzinie. Wydzielony obszar musi być dokładnie wyrównany i zdrenowany, co zapobiegnie ewentualnym zastojom wody na boisku w czasie obfitych opadów deszczu. Stojąca woda nie tylko uniemożliwia przeprowadzenie meczu piłkarskiego, ale ma także szkodliwy wpływ na rosnącą trawę, której grozi zgnicie lub ryzyko znacznie zwiększonej podatności na choroby.
Gleba powinna zostać wzbogacona o warstwę organiczną, która w dużym stopniu poprawi warunki wzrostu roślinności a także wzbogaci ziemię o cenne składniki odżywcze. Dobrze ukorzeniona i silnie rosnąca trawa potrzebuje wzmocnienia w postaci koszenia. W okresie wegetacji wykonuje się z reguły dwa razy w tygodniu, ponieważ boisko piłkarskie jest terenem, dla którego zbyt wysoka roślinność może mieć negatywne znaczenie – uniemożliwi prowadzenie meczy. Duża wilgotność stwarza też korzystne warunki dla rozwoju mchu, szczególnie w miejscach zacienionych.
Zadbana murawa wymaga obfitego podlewania, szczególnie w okresie suszy. Dzięki temu trawa utrzyma sprężystość i tym samym wytrzymałość na deptanie. Prawidłowy dobór mieszanki traw jest bardzo istotny w przypadku zakładania boisk sportowych. Darń musi być odpowiednio wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne oraz atmosferyczne.
Zakładanie boisk to nie tylko przygotowanie podłoża i siew. Równie istotnym zabiegiem jest aeracja oraz wertykulacja podłoża. Gleba wymaga napowietrzenia, które korzystnie wpłynie na rozwój bryły korzeniowej traw.
Wybór specjalistycznej firmy?
Dbanie o boiska sportowe przez osoby niedoświadczone może spowodować istotne straty i uszkodzenia murawy. Częstym popełnianym błędem jest stosowanie niewłaściwych nawozów, które stosowane w złym okresie sprawią, że trawy nie będą odpowiednio przygotowane na zimowanie. Brak właściwego drenażu sprawi natomiast, że na boisku będzie stała woda, szczególnie w przypadku obfitych opadów. Zbita darń nie pozwala na prawidłowe przenikanie wody i składników odżywczych w głąb gleby. Tym samym trawa nie ma odpowiednich warunków do wzrost. Prawidłowe ukorzenienie się roślinności pozwala uniknąć ewentualnych kontuzji zawodników, którzy intensywnie eksploatują teren. Nieprawidłowo przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne boisk sprawiają, że trawy są w dużym stopniu narażone na zapadnięcie na liczne, groźne choroby.