Pielęgnacja boisk piłkarskich

Filed in Sport by on 13 listopada 2018 0 Comments

Naturalne murawy trawiaste stanowią w naszym kraju jeden z podstawowych rodzajów nawierzchni służących do budowy profesjonalnych boisk piłkarskich. Nawierzchnia taka wymaga niezwykle dużo uwagi podczas całego okresu użytkowania takiego obiektu. Przez cały rok należy wykonywać odpowiednie i ściśle określone prace tak zwana pielęgnacja boisk piłkarskich.

Zabiegi wiosenne

Od początku okresu wegetacyjnego to znaczy już wczesną wiosną należy przystąpić do wykonywania prac regeneracyjnych oraz wykonywania zabiegów mechanicznych. W okresie tym jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest wykonanie wertykulacji powierzchni murawy. Zabieg ten polega w głównej mierze na usunięciu starej, obumarłej materii z reguły zeszłorocznej trawy, która tworzy swego rodzaju filc. Warstwa takiego filcu wpływa negatywnie na prawidłowy wzrost trawy blokując go i uniemożliwia rozwój trawy. Dlatego w jak największym stopniu warstwę tą trzeba starannie usunąć. Dzięki zabiegowi wertykulacji powierzchnia trawy zostaje napowietrzona, zwiększa się dostęp wody i składników pokarmowych do warstwy korzeniowej, przez co trawa lepiej się korzeni, dzięki czemu poprawia się jej kondycja oraz wzrasta wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Zabiegi letnie

W kolejnym okresie to znaczy latem należy dbać w szczególności o prawidłowy wzrost i rozwój trawy poprzez wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. W głównej mierze w okresie tym należy skupić się na odpowiednim nawadnianiu trawiastej murawy piłkarskiej. Tutaj z pomocą przychodzą nam automatyczne stacje nawadniania, które dzięki swoim mechanizmom i bez naszego udziału będą nawadniały naszą trawę w okresie do tego najlepszym to znaczy wcześnie rano lub późnym popołudniem. Przyjmuje się zasadę, że lepiej trawnik podlewać rzadziej, ale obficiej. Dzięki temu trawa wytwarza głębszy system korzeniowy, co uodparnia ją na późniejszy deficyt wody w glebie. Równocześnie z podlewaniem, przy wykorzystaniu automatycznych systemów nawadniania, do naszej murawy możemy dostarczyć odpowiednie składniki pokarmowe. Nawożenie należy rozpocząć już wczesną wiosną aby po okresie zimowym dostarczyć trawie wieloskładnikowego pokarmu, który wpłynie na jej prawidłowy rozwój. W okresie jesiennym natomiast stosujemy dedykowane nawozy dla tego okresu, dzięki czemu murawa zostanie odpowiedni przygotowana do zimy.

Zabiegi jesienne

W okresie jesiennym natomiast staramy się aby w jak najlepszy sposób przygotować murawę boiska piłkarskiego do okresu zimowego. Warto w tym czasie wykonać wapnowanie murawy, która przyczynia się do odkwaszenia gleby, a co pozytywnie wpływa na wchłanianie składników pokarmowych przez trawę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *