W dzisiejszych czasach żyje się bardzo szybko. Większość z nas nie ma czasu nawet na dłuższy wypoczynek, a więc o chorobie nikt z nas nie chce nawet słyszeć. Dbając więc o swoje zdrowie często wybieramy prywatne wizyty czy badania lekarskie, aby było szybko, sprawnie i profesjonalnie. Niestety, tego typu usługi są dość kosztowne, dlatego warto poszukać alternatywy.
Wykupując prywatne ubezpieczenie zdrowotne możemy mieć zapewnioną pełną opiekę medyczną za zdecydowanie mniejszą, niż w przypadku kilkurazowych comiesięcznych wizyt, składkę ubezpieczeniową. Co prawda, dobrowolne ubezpieczenie nie zastąpi obowiązkowego w Narodowym Funduszu Zdrowia, ale skutecznie je uzupełni, zagwarantuje szerszy zakres usług, skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty, czy na diagnostyczne i specjalistyczne badania, zapewni usługi o wysokiej jakości oraz profesjonalny, selektywnie dobierany personel medyczny.
Jednak, aby prywatne ubezpieczenie zdrowotne w pełni zaspokajało nasze potrzeby, musimy wiedzieć jak je wybrać. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie przepłacać?
- Przede wszystkim, zastanówmy się jakie usługi medyczne będą dla nas najistotniejsze. Należy przemyśleć do jakich lekarzy chodzimy najczęściej, na jakie dolegliwości cierpimy, czy potrzebujemy usługi typu rehabilitacja, albo na przykład stomatologia… Jeśli mamy bowiem swojego dentystę, który leczy nasze zęby od dłuższego czasu, bądź najczęściej odwiedzanym przez nas lekarzem jest lekarz pierwszego kontaktu, po co podwyższać koszty ubezpieczenia o usługi, z których nie będziemy korzystać.
- Prywatne ubezpieczenie zdrowotne możemy wykupić indywidualnie tylko na siebie, bądź biorąc pod uwagę członków swojej rodziny. Ta druga możliwość jest oczywiście droższa, ale warto rozważyć również taką opcję, gdyż leczenie się u tych samych lekarzy, czy w jednej przychodni niejednokrotnie może nam ułatwić korzystanie z usług medycznych.
- Przeglądając wnikliwie oferty towarzystw ubezpieczeniowych warto zwrócić uwagę na samą lokalizację przychodni czy szpitala. Dobrze wybrać taką, która położona jest jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania, gdyż w razie jakichkolwiek problemów ze zdrowiem będziemy mogli dostać się do niej bez problemu. Warto również zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel zapewnia dostęp do sieci placówek współpracujących. Jest to istotne zwłaszcza podczas podróży czy różnego rodzaju rodzinnych wyjazdów na wakacje.
- Istotną kwestią jest również okres karencji, a także limity. Najlepiej, jeśli prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie ma w ogóle okresu karencji, a jeśli już, to oczywiście jak najkrótszy. Sprawdźmy też, czy wizyty u lekarzy nie są przypadkiem limitowane. Może bowiem zdarzyć się tak, że po ich przekroczeniu będziemy musieli wnieść dodatkową opłatę.
Ważne jest także, aby wybrane przez nas prywatne ubezpieczenie zdrowotne było dopasowane do naszego trybu życia, aktywności, wieku. To z pewnością pomoże nam w pełni korzystać z jego zalet, nawet wtedy, gdy żyjemy szybko i nie mamy zbyt dużo czasu wolnego na zadbanie o siebie.